Erdoğan'dan gemi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz'de saldırıya uğrayan Türk gemisi hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Libya açıklarında Türk gemisine düzenlenen saldırıyla açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türk bayrağı olsaydı her şey daha farklı olurdu" dedi.

Erdoğan, "Bunu şiddetle kınıyoruz, burada bütün hukuki haklarımız mahfuz kalmak suretiyle başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere işin takipçisiyiz. Bu süreci takip ediyoruz. Sorumluların derhal Libya yetkilileri tarafından bulunması gerekir. Bunun da takipçisi olacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, ortak basın açıklaması düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Gabon ile karşılıklı vizelerin kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda Erdoğan, ikili görüşmede bu konu hakkında konuştuklarını ifade ederek, “Elektronik vize ile bekleme ortadan kalkıyor. Kısa süre sonra da ben temenni ederim ki karşılıklı olarak vizeleri kaldırırız. Gabonlu dostlarımız Türkiye’ye Türkiye’den de dostlarımız Gabon’a girerler. Türkiye’deki uçakların da hafta beş güne çıkması gidiş gelişleri çok daha rahatlatacaktır. Birçok ürünleri almada da Türkiye inanıyorum Gabon’u rahatlatacaktır. Çünkü kargo hizmeti verebilecek uçaklarla bu seferleri yapacağız.” açıklamasında bulundu.

Altyapı yatırımlarının Gabon’u rahatlatacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Altyapı olduktan sonra üst yapı kolay. Altyapı üst yatırımlar ile birlikte Gabon bünyesinde çok daha güçlü bir hale gelecektir. Altyapı yatırımları göç önemli bir sorun haline geldi. Ölüme bir malzeme olarak düşünülmemelidir. Akdeniz’de ve Ege’de olduğu gibi balıkçı gemileriyle kaçanlar boğulma tehlikesiyle karşı karşıya geldiğinde onları kurtarma gayreti içinde olanlar yok. Fakat bizim sahil güvenlik güçlerimiz, kurtarıp sonra da kendilerini ülkelerine gönderme içerisinde oldukları için onlar için bir güvence kaynağı oluyor. AB’den öyle şeyler duyuyoruz ki botlar boş olarak görüldüğü yerde vurulmalı. Bunlar yanlış şeyler AB şu anda kendi içinde sıkıntılar yaşıyor. İtalya bu konuda tartışmaya başladı. Türkiye olarak elimizde olan desteği nasıl verebiliriz hep bunu düşündük, bunun gayreti içinde olduk.” diye konuştu.

'İHBAR NETİCESİNDE BİR GEMİ VURULMAZ'

Dün Libya açıklarında Türk gemisine düzenlenen saldırıyla ilgili bir soruyu cevaplayan Erdoğan, “Alınan ihbar neticesinde bir gemi vurulmaz. Eğer bir kuru yük gemisi, bunda silah olduğu ihbarı varsa, bunda Tomruk 13 mil açıklarında bir kuru yük gemisi. Bu Türk bayrağı bandıralı olan değildi. Oraya ait bandıralı olan gemi ama geminin sahipleri Türk. Böyle bir silahlı atış ve böyle bir ateş altında kalması neticesinde 3. kaptan ölüyor. Bütün bunlara yönelik Libya hükümetine yönelik şiddetli bir şekilde bunları kınadık, kınıyoruz.” ifadesinde bulundu.

"Türk bayrağı olsaydı her şey daha farklı olurdu" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bizim bayrağımızın olması halinde durum çok daha farklı olurdu, o ayrı mesele. Ne olursa olsun bunların yapması gereken; kalkarlardı bunlar kendi aynı şekilde sahil güvenlik botlarıyla vs. bu gemiyi durdururlar, onları kenara çekerler, daha sonra da bu konteynerler açılır, bunun içinde silah var mı yok mu görülürdü. Bunlar henüz daha devlet olamamışlar. Devlet olamadıkları için bu tür yollara başvuruyorlar. Bunu şiddetle kınıyoruz, burada bütün hukuki haklarımız mahfuz kalmak suretiyle başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere işin takipçisiyiz. Bu süreci takip ediyoruz. Sorumluların derhal Libya yetkilileri tarafından bulunması gerekir. Bunun da takipçisi olacağız. Libya’nın kendi içinde ciddi bir sıkıntısı var. Bunu görmemiz lazım. Çok başlılık var. Çok başlılığın içerisinde olan Libya’da maalesef böyle bir sıkıntı şu anda yaşanıyor. Takipçisiyiz bu konuyu asla bir gizliliğe veya neticesi ne olursa olsun sonuna kadar kovalayacağız ve bu işin faillerini de inşallah ortaya çıkaracağız.”