Erdoğan'dan ABD'ye ''randevu'' resti

ABD’nin Ankara’ya atanan büyükelçisi David Satterfield için dün ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yemin töreni düzenlendi. Ancak, Erdoğan’a “güven mektubunu sunamadığı” için “resmen” göreve başlayamadı.

Erdoğan'dan ABD'ye ''randevu'' resti
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

ABD Senatosu’nun Ankara’ya atamasını 28 Haziran’da onayladığı Büyükelçi Satterfield için dün ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yemin töreni düzenlendi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Satterfield’ın yemin ettiğini duyuran mesajını ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de sosyal medya hesabından paylaştı. Pompeo, Satterfield’ın yemin etmesiyle ilgili “Türkiye’deki en üst düzey diplomatımız Büyükelçi David Satterfield’in resmi yemin törenini gerçekleştirmekten memnuniyet duydum. Büyükelçi Satterfield, yeni görevinde bilgi ve birikimlerini ortaya koyacaktır; ABD’yi temsil edeceği için şanslıyız” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı huzurunda yemin eden Satterfield, güven mektubunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunmadığı için henüz “resmen” göreve başlayamadı. ABD Başkanı Donald Trump, Satterfield’ı bu yıl şubat ayında resmen ABD’nin Ankara Büyükelçiliği için aday göstermişti. ABD Senatosu, Satterfield’ın atamasını 28 Haziran’da onayladı ve ABD’nin yeni büyükelçisi, 10 Temmuz’da Türkiye’ye geldi. Satterfield Türkiye’ye gelir gelmez resmen göreve başlaması için gerekli prosedür olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu sunmak için randevu talep etti. Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre; Satterfield’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu sunacağı tarih halen kesinleşmedi.

Bir ülkeye atanan büyükelçi, diplomatik kurallar gereği o ülkenin cumhurbaşkanı ya da devlet başkanına güven mektubunu sunduktan sonra resmen görevine başlayabiliyor. Büyükelçi resmen görevine başlayana dek ABD, Ankara’da maslahatgüzar seviyesinde temsil ediliyor. ABD’nin önceki büyükelçisi John Bass’in görev süresi ABD’li konsolosluk çalışanlarının FETÖ ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle tutuklanması ve ABD’nin Türkiye’den vize başvurularını süresiz olarak askıya alınmasının ardından yaşanan kriz sürerken Ekim 2017’de sona ermişti.

SON ATAMA 25 NİSAN’DA

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak 25 Nisan’da Dominik Cumhuriyeti, Arjantin ve Kırgızistan’ın Ankara’ya atanan yeni büyükelçilerinin güven mektubunu kabul ederken, o tarihten bu yana yeni atanan bir büyükelçiden güven mektubu almadı.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News