Erdoğan'dan Ekrem İmamoğlu talimatı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın, İstanbul'da cumartesi günü gerçekleştirdiği sürpriz toplantıda, AK Partili belediye meclis üyelerine "komisyonlar sizde, 1. ve 2. başkan vekilleri sizde. İmamoğlu’nun vaatlerini takip edeceksiniz." talimatı verdiği ortaya çıktı.

Erdoğan'dan Ekrem İmamoğlu talimatı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

AK Parti’nin Sütlüce’deki İstanbul İl Başkanlığı önceki gün basına kapalı kritik bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın haberine göre toplantıdan sızan bilgilere göre AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ı sert bir dille eleştiren Erdoğan, “İl genelinden mahalleye kadar döküldünüz. Bu başarısızlığın bir muhasebesi olacak” dediği öğrenildi.

Yerel yönetimlere yasa

İBB’nin eski meclis üyesi Hüseyin Sağ’ın verdiği bilgilere göre Erdoğan’ın toplantıya katılan AK Partili belediye meclis üyelerine talimatlar vererek “Meclis’te komisyonlar sizin elinizde. Meclisin 1. ve 2. başkan vekilleri de sizde. Ekrem İmamoğlu’nun tüm vaatlerini takip edeceksiniz. Su fiyatında yüzde 40 indirim yapacakmış. Nasıl yapacakmış bir görelim” dediği belirtiliyor. Belediyedeki işleyiş nedeniyle CHP’nin İBB encümenindeki çoğunluğu elde edeceğini belirten Erdoğan’ın “Biliyorsunuz yerel yönetimlerle ilgili bir çalışmamız var. Yapacağımız bir değişiklikle encümende siyasilerin sayısını artırmak suretiyle değişikliğe gideceğiz. Bürokratların sayısı azalacak” diye konuştuğu söyleniyor. Encümenin arsa alım satım, kiralama, yıkım ve para cezasına kadar birçok önemli görevi bulunuyor. Ayrıca Erdoğan’ın İBB komisyonlarındaki AK Partili meclis üyelerini ve İBB AK Parti grup yönetimini belirleyeceği konuşuluyor.

Erdoğan'dan sürpriz ziyaretErdoğan'dan sürpriz ziyaret

Sayısal dengeler

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, bugün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplanacak. 312 üyeden oluşacak İBB Meclisi’nde 4 MHP’li ,176 AK Partili olmak üzere Cumhur İttifakı’nın üye sayısı 180 oldu. Millet İttifakı da 127 CHP’li, 4 İyi Partili ve 1 de İBB Başkanı olmak üzere 132 üyeden oluşuyor. İstanbul’da 24 ilçe AK Partili, 14 ilçe CHP’li, 1 ilçe de MHP’li başkan tarafından yönetilecek.

 
 
 

Cumhuriyet

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News