Erdoğan'ın masasındaki son seçim anketinin sonucu açıklandı

Erdoğan'ın masasındaki son seçim anketinin sonucu açıklandı
Güncelleme:

Türkiye'de 2023 seçimleri için geri sayım devam ederken kamuoyu araştırma firmalarının peş peşe açıkladığı seçim anketlerinde iktidarın oy kaybı dikkat çekerken, bir anket açıklaması da AK Parti'den geldi. AK Partili Mustafa Şen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önündeki son seçim anketinin sonuçlarını açıkladı.

2023 Haziran ayında yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi neredeyse her gün yeni bir anket sonucu ortaya çıkarken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen'den dikkat çeken açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 6 ay gibi kısa bir süre kala partilerin seçimlerde ne kadar oy alacağına ilişkin peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.

AK Parti Araştırma, Geliştirme ve Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen aralık ayı itibarıyla bütün partilerin oy oranının 2018 seçimlerine çok yakın bir noktada olduğunu belirtti.

"BÜTÜN PARTİLER 2018 HAZİRAN'DAKİ SEÇİM SONUÇLARIYLA AYNI NOKTADA"

Teşkilatların çalışmaları sonucu oy oranlarının sürekli arttığını belirten Şen, eğilimin yukarıya doğru devam ettiğini söyledi.

Şen, "Halihazırdaki durum, diğer partileri bir bütün olarak söyleyecek olursam, aralık ayı itibarıyla bütün partiler ilginç bir şekilde 2018 Haziran'ında yapılan seçim sonuçlarıyla hemen hemen aynı noktadalar. Yani düşüşler oldu, yükselişler oldu derken bugünkü nokta, 2018'deki çizgi. Fakat, analizler AK Parti'nin yüzde 45'in üzerine, Cumhurbaşkanımızın oyunun yüzde 55'in üzerine, Cumhur İttifakı oyunun da yüzde 55'in üzerine çıkabileceğini gösteriyor." diye konuştu.

OLUMSUZ YAKLAŞIMLARINA RAĞMEN HALKA GİTMEKTEN VAZGEÇMEDİK"

AK Parti'nin yoğun bir şekilde sahaya çıkmasının da bunda etkili olduğunu dile getiren Şen, "Biz seçmenimizden bazı sitemler, olumsuz yaklaşımlar görüyorduk ama buna rağmen seçmene, halka gitmekten vazgeçmedik, sürekli mahallede, sokakta, caddede, pazarda olduk. Binalarımızda durmadık. Ne kadar binaların, odanızın dışındaysanız, halkın içindeyseniz o kadar iyi siyaset yapıyorsunuz demektir. İşte biz bunu yaptık. Sürekli halkın içinde olduk. Derdi, sıkıntıyı, sorunu yerinde gördük. Böylece bizden biraz uzaklaşmış olan seçmenimiz tekrar geri geldi" şeklinde konuştu.

HER AY 3-4 ANKET YAPTIRIYORUZ

Her ay 3-4 anket yaptırdıklarını ve sürekli sahayı takip ettiklerini belirten Şen, kendi çalıştıkları şirketler dışındaki anket firmalarından meslektaşlarıyla fikir alışverişinde bulunduklarını da anlattı. 

Anket yapmayıp yalan söyleyen bir güruhun bulunduğunu iddia eden Şen, "Sadece yalan söylüyorlar, manipülasyon yapıyorlar, gayriahlaki davranıyorlar. Araştırma etiğine, bilimsel etiğe asla riayet etmiyorlar. Bilimsel bir uzmanlık da yok onlarda zaten" diye konuştu.