Ermenistan-azerbaycan Cephe Hattındaki Çatışmalar

Ermenistan-azerbaycan Cephe Hattındaki Çatışmalar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz: - "CHP olarak Ermenistan'a tavsiyemiz, BM'nin de onayladığı bu işgalden vazgeçmesi ve kendi topraklarına çekilmesi"- "Biz sorunun sulh ile görüşmelerle çözülmesini destekliyoruz. Ancak ortada görüşmeleri yapabilecek tek

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki çatışmalara ilişkin, "CHP olarak Ermenistan'a tavsiyemiz, BM'nin de onayladığı bu işgalden vazgeçmesi ve kendi topraklarına çekilmesi" ifadesini kullandı.

Yılmaz, gazetecilere, yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgali ve akabinde ateşkes hattında yaşanan karşılıklı çatışmaların kendilerini ciddi olarak kaygılandırdığını belirterek, "Dağlık Karabağ ve Ermenistan'ın işgal ettiği diğer toprakların Azerbaycan'a iadesini destekliyoruz ve Dağlık Karabağ'ın da Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde bir çözüme kavuşturulmasını savunuyoruz. CHP olarak Ermenistan'a tavsiyemiz, BM'nin de onayladığı bu işgalden vazgeçmesi ve kendi topraklarına çekilmesi." diye konuştu.

Yılmaz, ayrıca Ermenistan'a, Türkiye ve Azerbaycan ile dostluk ilişkileri kurması tavsiyesinde bulundu.

Türkiye'nin Ermeni halkı ile hiçbir sorunu olmadığını vurgulayan Yılmaz, "Ermenistan bunu yaptığı zaman Ermeni yönetimiyle de bir sorumuz olmayacak" dedi.

Bölgede yaşanan tüm gelişmelerin, buradaki çatışmaları etkilediğini düşündüklerini belirten Yılmaz, Ermeni işgali gerçeğinin ise unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

- "Ciddi hiçbir adım atmadı"

1994'teki geçici ateşkesin ardından Ermenistan'ın, işgal ettiği topraklardan geri çekilmek için ciddi hiçbir adım atmadığına işaret eden Yılmaz, Azerbaycan'ın ise sabırla beklediğine dikkati çekti.

Yılmaz, Azerbaycan'ın meşru müdafaa hakkı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Biz sorunun sulh ile, görüşmelerle çözülmesini destekliyoruz. Ancak ortada görüşmeleri yapabilecek tek mekanizma olarak AGİT Minsk Grubu var, bu da etkin değil. Bu grubun ya etkinleştirilmesi ya da başka bir mekanizmayla bunu barışçıl yolla çözmek gerekiyor. Bu ortada durduğu sürece kimse Azerbaycan'ın topraklarından vazgeçmesini beklemesin. Ermenistan'ın yapması gereken, kendi topraklarına çekilmesi ve işgalci kimliğinden kurtulmasıdır."

Etiketler öztürk yılmaz