Fahri danışmandan Davutoğlu analizi

Fahri danışmandan Davutoğlu analizi

Başbakan Davutoğlu'nun "fahri danışmanlığını" yapan Etyen Mahçupyan Davutoğlu'nun neden gönderildiğini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendi ifadesiyle "fahri danışmanı" Etyan Mehçupyan, Karar gazetesinde Erdoğan ile Davutoğlu ayrışmasının nedenini yazdı.

Erdoğan'ın başkanlık isteyen bir anayasa istediğini ve bunun için HDP'ye karşı MHP tandanslı bir strateji izlediğini söyleyen Mahçupyan, "Unutmayalım ki Davutoğlu da başkanlık sistemini içeren bir anayasa yapmak istiyordu. Demek ki Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında başkanlık sisteminin niteliğine ilişkin dışa yansımayan bir ayrışma vardı. Bu analiz Davutoğlu’nun niçin ‘gönderildiğini’ de kendince açıklıyor…" dedi.

NEDEN FAHRİ DANIŞMAN ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, danışmanlık görevinden ayrılmasıyla ilgili olarak "9 Mart gelince otomatik olarak yaş haddinden sistemin dışında kalıyorsunuz. 2-3 gün sonra sistem sizi kadrodan atıyor. Ben kadroluydum. Bu aşamada görevime fahri olarak devam ediyorum. Şu anda yurt dışındayım çalışmalarımı sürdürüyorum. Tek bir değişiklik oldu o da maaş almıyorum” demişti.

Mahçupyan yazısının devamında şunları söyledi:

"İşin püf noktası bu iki kişiye atfedilen başkanlık modelleri... Hemen herkes Davutoğlu’nun kafasındaki modelin daha demokratik olduğuna emin. Dolayısıyla şimdi önümüze getirilecek olan anayasanın ‘sakat’ bir başkanlık sistemi içereceği beklentisi yüksek. Böylece dokunulmazlıklar-Bahçeli-Davutoğlu tek bir operasyon olarak sunulabiliyor.

Bunun tek bir sınavı var: Teklif edilecek anayasanın ve başkanlık sisteminin niteliği. Eğer denge/denetim müessesesi sağlıklı bir öneri yapılırsa bu spekülasyon anlamını yitirir. Aksi halde muhalefetin analizi doğru çıkar ve tarih Davutoğlu’nun gönderilme nedenini bu şekilde kayda geçirir."