HDP'nin birinci olduğu 5 ilde yapılan seçim anketinin sonuçları açıklandı

HDP'nin birinci olduğu 5 ilde yapılan seçim anketinin sonuçları açıklandı

BUPAR Araştırma, HDP'nin birinci olduğu beş ilde yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı. Seçimin ikinci tura kalması durumunda ''Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışırsa kime oy verirsiniz?'' sorusuna, katılımcıların yüzde 75.5'i ''Kılıçdaroğlu'' yanıtını verdi.

CHP’nin Van’da yaptığı Belediye Başkanları Çalıştayı’nın ardından BUPAR Araştırma Şirketi, HDP’nin birinci parti olduğu beş ilde kapsamlı bir çalışma yaptı. Ağrı, Diyarbakır, Mardin, Muş, Van illerini kapsayan araştırma Cumhuriyet gazetesi için yapıldı. Araştırmada, 15 Mayıs-15 Haziran tarihlerinde 2 bin 532 kişiyle yüz yüze görüşüldü. 

CHP İLK SIRADA
Araştırma kapsamında yurttaşlara, “Bölgede milletvekili seçimi yapılsa ilinizde hangi partiler oylarını artırır?” sorusu yöneltildi. Ankete katılan yurttaşların yüzde 76.6’sı bu soruya “CHP” yanıtını verdi. CHP’yi sırasıyla yüzde 56.8 ile DEVA Partisi, yüzde 54.6 ile İYİ Parti takip etti. Milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu sağlayamayacağını düşünen yurttaşların oranı ise yüzde 74.2 oldu. 

2018 milletvekili seçim sonuçlarına göre CHP, Ağrı’da yüzde 2.4, Diyarbakır’da yüzde 2, Mardin’de yüzde 2.8, Muş’ta 2.2, Van’da 2.1 oy almıştı. AKP’nin aynı illerde sırasıyla oy oranı yüzde 27.8, yüzde 20.3, yüzde 29.5, yüzde 31.5, ve yüzde 30.8 olmuştu. 

Yurttaşlara, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin “Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışırsa kime oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 75.5’i Kılıçdaroğlu derken, yüzde 15.7 Erdoğan yanıtını verdi. Yüzde 8.8 ise “Fikrim yok, sandığa gitmem” dedi. Araştırma kapsamında yurttaşa “Sizce ülke ekonomik olarak iyi yönetilmekte midir” diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 89.5’i bu soruya “Hayır” yanıtını verirken, yüzde 4.9 “Evet”, yüzde 5.6 “Fikrim yok” dedi.

Cumhuriyet