''Hükümet arka kapıdan IMF ile görüşüyor''

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün FOX TV ekranlarında katıldığı İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat adlı programda, AK Parti Hükümetinin IMF ile gizli olarak görüştüğünü iddia etti.

''Hükümet arka kapıdan IMF ile görüşüyor''
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçime sayılı gün kala Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programına katıldı. Erdoğan'ın güzel bir itirafı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin ekonomisini belediye başkanlarının düzeltme ihtimali var mı? 'Yok' diyor. Türkiye'nin ekonomisinin sorumlusu benim diyor. " şeklinde konuştu. Ayrıca iktidarın arka kapıdan IMF ile görüştüğünü söyledi.

Kılıçdaroğlu, dün CHP tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Mansur Yavaş'ın konuşması sırasında ev sahibi olduğu salonu terk eden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran'ı eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Doğru değil. Ya hiç davet etmeyeceksiniz ya da davet ediyorsanız dinleyeceksiniz. Bu insanı bir davranıştır. Kaybeden salonu terk eden olur" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Doğru değil. Ya hiç davet etmeyeceksiniz ya da davet ediyorsanız dinleyeceksiniz. Bu insanı bir davranıştır. Oturur dinler düşüncelerine katılır veya katılmazsınız. Belli çevrelerin baskılarıyla tavır gösterirseniz sonuçta kaybeden salonu terk eden olur.

"Seçime girmek serbest, kazanmak yasak"

"Beni en çok üzen şu; bir belediye başkanı gelmiş, bir dönem adaylık süreci de yaşamış, sonra Ak Parti gelmiş teklifini kabule etmemiş sonra CHP'den aday olmuş, kıyamet kopuyor. İki belediye başkanı karşılıklı oturmuş birbirini suçluyorlar ben bunu anlarım. Ama tarafsızlığı üzerine yemine den bir kişi kalkar da nasıl olur da belediye başkanları için ağza alınmayacak özel suçlamalar yapar. Cumhurbaşkanlığı bu sıradan bir makam değil. Bu makamın bir ağırlığı olması lazım, tamam senin yok ama Cumhurbaşkanlığı makamı. Mansur Yavaş tehdit ediliyor (Küçükkaya: Seçimi kazanması halinde görevden alınma gibi bir ihtimal olabilir mi?) Seçime girebilirsin serbest ama kazanmak yasak. Ankara'da Mansur Yavaş alır ve görevinin başına gelir. Mansur Yavaş ayrımcılık yapmaz.

"(Küçükkaya: PKK nedir?) Terör örgütüdür. (Küçükkaya: HDP?) Parlamentoda grubu bulunan bir siyasal parti. (Küçükkaya: Sizin adaylarınızda HDP'li var mı?) Hayır, tamamı CHP'li.

"İsmail Bey bunların hepsi hikâye"

"Ben düşüncelerimi ifade ettim o beni karalamakla meşgul. İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor niçin? Yunanistan'dan 2018'de 28 milyon dolarlık buğday ithal ettik; 13 milyon dolarlık da tütün ithal ettik, bunlara cevap var mı? Yok. (Küçükkaya: Neden Bay Kemal diyor?) Beni kızdırmak için. Niye sinirleneyim ki. Ben konuştuğum için neden Kılıçdaroğlu konuşuyor. Ben konuşmak zorundayım. Çiftçinin durumu çok iyi ama ben çiftçiyle konuşuyorum. (Küçükkaya: Cumhurbaşkanı mitinglerinde verdikleri desteklerle ilgili rakamlar var.) İsmail Bey bunların hepsi hikâye, tarım kanunu madde 21; en az her yıl milli gelirin yüzde biri oranında çiftçiye destek verilir yazıyor. Bugüne kadar yüzde biri verilmedi daha başka ne diyeyim.

"TRT, tümüyle iktidarın kontrolü altında"

"Yüzde 90'ı iktidarın elinde. Şöyle bir tablo çıkıyor, sizin izleyişiniz artıyor. Her görüşten insan tarafsız haber dinlemek için sizleri izliyorlar. Yine de her şeye rağmen izlenebilecek alanlar var. (Küçükkaya: TRT'de ben Ekrem İmamoğlu'nu, Mansur Yavaş'ı göremedim) 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Saray'a gittik. Konuşma sırasında Erdoğan'a şunu söyledim; darbe girişimi bize büyük bir iyiliği oldu, TRT bana kapılarını açtı. Dünyanın kanalı var, tümüyle iktidarın kontrolü altında, onların propagandasını yapıyor.

"Seçimlerden sonra 2 buçuk milyon kişiye istihdam yaratacakmış, şimdi yaratsana, oy alırsın"

"Erdoğan'ın güzel bir itirafı var, 'Türkiye'nin ekonomisini belediye başkanlarının düzeltme ihtimali var mı yok' diyor Türkiye'nin ekonomisinin sorumlusu benim diyor. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu ekonomik krizden nasıl çıkacağımızı 13 madde halinde saydım. Belirtirken de ekonomik krize iktidar neden oldu demedim. İyi niyetlerle 13 maddeyi saydım, Türkiye krizden çıkar dedim. Şunu söyleyebilirlerdi 13 maddenin şu kadar yanlış. Aksine hakaret içeren bir sürü laf. Damat kalktı açıklama yaptı, seçimlerden sonra 2,5 milyon kişiye istihdam yaratacağız. Şimdi yaratsana, oy alırsın. Arka kapıdan IMF ile görüşüyorlar, biz biliyoruz bunu.

"(Küçükkaya: İmamoğlu bir dalga yarattı, insanlarda bir sevildi) İmamoğlu çok samimi birisi, yapay birisi değil, içten bir arkadaşımız. Artı, ayrımcılık yapmıyor. Beylikdüzü'ne gidin, kendisine en az oy veren mahalleye yaptığı hizmetlere bir bakın. Şimdi o mahalle ona destek veriyor.

"(DSP 'den aday olanlar) DSP'ye saygı duyuyoruz. Burada yanlış olan şu bizim aday göstermediğimiz arkadaşların partiden istifa edip başka partiden seçime girmelerini ben etik bulmuyorum. Büyün medya baskılarına rağmen halk demokrasiden yana oy kullandı desinler.
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News