İbrahim Kalın: Halep'ten Gelebilecek Muhtemel Yeni Göç Dalgası Endişelerimiz Devam Ediyor

CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın, Halep'e olası bir operasyona ilişkin, "Rejim tarafından ihlallerin yaşandığını görüyoruz. Halep'ten gelebilecek...

İbrahim Kalın: Halep'ten Gelebilecek Muhtemel Yeni Göç Dalgası Endişelerimiz Devam Ediyor
A+ A-

CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın, Halep'e olası bir operasyona ilişkin, "Rejim tarafından ihlallerin yaşandığını görüyoruz. Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor. Oraya yönelik kapsamlı bir askeri hareket yapılırsa, gayet doğal olarak bu insanlar nereye gidecekler. En yakın gördükleri Türkiye'ye gelecekler. Böylece ortaya belki yeni bir insani dram, yeni bir mülteci krizi çıkacak. Bunu arzu etmiyoruz. Olması halinde gerekli tedbirleri almış durumdayız" dedi.

İbrahim Kalın, gündeme ilişkin konularda basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kalın, Pakistan'daki sel felaketi ve Hindistan'daki havai fişek patlaması nedeniyle taziye dileklerinde bulunarak, Vodafone Arena'nın hayırlı olması dileğinde bulundu. Bu hafta yapılacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 13. Liderler Zirvesi'nin İstanbul'da olacağını hatırlatan Kalın, Zirvenin başlığının "Adalet ve barış için birlik ve dayanışma" olacağını bildirdi. Zirveye ilişkin Kalın, "Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bir İstanbul deklarasyonu metni hazırlandı. Bu da zirvede ilan edilecek. Bu zirvenin kendi bildirisinden ayrı olacak" dedi.

'HALEP'TEN GELEBİLECEK MUHTEMEL YENİ GÖÇ DALGASI ENDİŞELERİMİZ DEVAM EDİYOR'

Suriye yönetiminin Halep'e kapsamlı operasyon gerçekleştireceği yönündeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Kalın, "Suriye'deki görüşmeler, Cenevre'de siyasi geçiş sürecinin sağlanması amacıyla devam ediyor. Orada 3. tur görüşmelerde, bu hafta başlayacak. Halep ile ilgili bu tür haberlerin çıkıyor olması oldukça enteresan. Görüşmeler yapılırken sahada, operasyonların devam ediyor olması Suriye rejiminin barış konusunda samimi olmadığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Rejim tarafından ihlallerin yaşandığını görüyoruz. Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor. Oraya yönelik kapsamlı bir askeri hareket yapılırsa, gayet doğal olarak bu insanlar nereye gidecekler. En yakın gördükleri Türkiye'ye gelecekler. Böylece ortaya belki yeni bir insani dram, yeni bir mülteci krizi çıkacak. Bunu arzu etmiyoruz. Olması halinde gerekli tedbirleri almış durumdayız" diye konuştu.