İlk Bakanlar Kurulu Saray’da yapılacak !

İlk Bakanlar Kurulu Saray’da yapılacak !

Yeni Bakanlar Kurulu, ilk toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray’da yapacak.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 65. hükümeti dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunduktan sonra bakanların isimlerini de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda açıkladı, “Hayırlı uğurlu olsun. Memleketimize, milletimize güzel hizmetler yapmayı Mevlam nasip eylesin, teşekkür ediyorum” dedi. Yeni Bakanlar Kurulu, ilk toplantısını da bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray’da yapacak.

İstanbul’da önceki gün Dünya İnsani Zirvesi’nin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gece 23.40’ta Ankara’ya geldikten hemen sonra Yıldırım’la sürpriz bir görüşme yaptı. Dün gece saat 01.25’te Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giden Yıldırım, 2 saat boyunca Erdoğan ile yeni kabine listesini konuştu. Başbakan Yıldırım, dün sabahda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kabine listesini sunmak üzere 10.30’da Saray’a gitti.

Yıldırım’ın kabineyi açıkladıktan sonra ilk mesajı “Hayırlı uğurlu olsun. Memleketimize, milletimize güzel hizmetler yapmayı mevlam nasip eylesin, teşekkür ediyorum” oldu. Yıldırım’ın listeyi açıklamasının ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65. TürkiyeCumhuriyeti Hükümeti’ni onaylamışlardır” denildi.

2-20160525073008.jpg

 ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA 7. TOPLANTI

Yeni Bakanlar Kurulu, ilk toplantısını bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapacak. Saat 14.00’te başlayacak toplantı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık ettiği 7. Bakanlar Kurulu olacak. Toplantıda yeni kabinenin yol haritasının yanı sıra Doğu ve Güneydoğu’da devam eden terör operasyonları ve Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmelerin de ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yarın da Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı yapılacak. MGK toplantısına Yıldırım, ‘Başbakan’ sıfatıyla ilk kez katılacak.

3-863.jpg

MYK DA DEĞİŞTİ

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, kabinesinin ardından yeni Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) da açıkladı. 14 kişilik MYK’da, 4’ü kabineye geçen 8 isim değişti. Partinin 2 numaralı koltuğu olan Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanlığı’na Hayati Yazıcı gelirken, partinin yeni sözcüsü de eski Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz oldu. Diğer isimler şunlar: Mehmet Müezzinoğlu, Ahmet Sorgun, Öznur Çalık, Eral Kaya, Şaban Dişli, Yasin Aktay, Mehdi Eker, Nükhet Hotar, Mustafa Ataş, Vedat Demiröz, Çiğdem Karaaslan, Abdülhamit Gül.   

4-504.jpg

0002’YLE ÇIKTI

BİNALİ Yıldırım 65. Hükümet’te görev alacak Bakanlar Kurulu listesini sunmak için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na sivil plakalı araçla gitti.  Cumhurbaşkanlığı’na 3 numaralı kapıdan “06 BS 2210” plakalı sivil araçla giren Yıldırım, kabine listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından Yıldırım, 65. Hükümet listesini açıkladı. Böylece kabine listesi de ilk kez Beştepe’de açıklanmış oldu.  Binali Yıldırım, 0002 numaralı kırmızı Başbakanlık makam aracı ile Saray’dan çıkış yaptı.

5-278.jpg

DEVİR TESLİM

YENİ hükümeti kuran AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, Meclis’teki grup toplantısından sonra Çankaya Köşkü’ne geçerek Ahmet Davutoğlu’ndan Başbakanlık görevini devraldı. Davutoğlu, görevi devrettikten sonra Çankaya Köşkü’nden 06 AE 6122 plakalı sivil bir araçla ayrıldı.

Başbakan Yıldırım, daha sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı, uzun yıllar bürokrat olarak kendisiyle çalışan, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan’a devretti. Yıldırım, Arslan’a, “İnşallah bu bakanlıkta bizden devraldığın bu görevi 2023 hedeflerimiz başta olmak üzere milletimizin özlemini duyduğu güzel hizmetler ilave ederek ‘Kutlu yürüyüşle’ görevine devam edersin. Bu bakan başbakan oldu, torpilim var falan deme o iş başka bu iş başka. Torpil yok çalışmak var, koşturmak var, sonuç almak var. Sonra artık nefesine bakacağız, 23’e kadar mı” dedi. Arslan ise “Binali Yıldırım ile çalışmanın terlemek anlamına geldiğini herkesin bilmesi gerekir. Hiçbirzaman torpilli olmak demek değildir. Elbette ki şanslıyız. Bakanlığı ve projeleri çok iyi bilen bir başbakanla çalışmak şans; ancak çok iyi bilen bir başbakanın izinden gitmek bir o kadar da zordur” ifadesini kullandı. Arslan’ın, konuşmasının sonunda “İmkansız, zor gibi gözükebilir, ama zor kolaydır” demesinin ardından Yıldırım, “Düzelteyim, zor olan hemen yapılır, imkansız biraz zaman alır” dedi.