İstanbullular müjde ! Trafiğe çözüm geliyor

İstanbullular müjde ! Trafiğe çözüm geliyor

Trafikte saatlerce bekleyen İstanbullulara müjde verildi. Sipariş edilen gemilerle o mesafe 4 dakikaya inecek.

İstanbul trafiğini azaltmak, denizin toplu ulaşımdaki payını artırmak için Dentur Avrasya, 14 adet ‘’double ended’’ yeni gemi yapıyor.

İstanbul’da sadece toplu taşıma araçlarıyla günde 5.7 milyon kişi, 13.5 milyon kez seyahat ediyor. İş çıkış saatlerinde İstanbul’da 10 kilometrelik yolda trafikte geçirilen süre zaman zaman 1 buçuk saati aşıyor.

14 ADET YENİ NESİL GEMİ GELİYOR

Trafik sıkışıklığının İstanbul’a yıllık maliyeti 5.5 milyar lirayı geçiyor. Diğer bir ifadeyle, yılda araç başına 5 depo yakıtın boşa gittiğini ayrıca bunun çevre kirliliğini de artırdığını ifade eden,  Dentur Avrasya Genel Müdürü Ünsal Savaş, Ulaştırma Bakanlığı ve  İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin yürüttüğü başarılı ulaşım projelerinden esinlenerek, İstanbul’un doğal asfaltı olan denizin daha etkin kullanımını sağlayarak, deniz taşımacılığının toplu ulaşımdaki payını artırmak ve trafiğin çevreye olan olumsuz etkisini azaltmak için özel sektör olarak başladığımız 14 Adet yeni nesil gemi projesinin, bir İstanbul projesi olarak hayat bulmasını arzu ediyoruz, dedi.

İstanbul siluetine uygun tasarlanmış, modern hatlara sahip yeni nesil gemilerin proje aşaması 9 ayda tamamlandı.  Bu projede, sessiz ve emisyon oranı düşük yeni nesil çevreci motorlar kullanılacak.  

SADECE 4 DAKİKAYA İNECEK

Polonya’da yapılan havuz testi sonuçlarına göre;  yüksek manevra kabiliyeti olan yeni gemilerde, dünyada ilk kez kullanılan özel tekne formu sayesinde yakıttan   % 54 tasarruf sağlanacak ve aynı zamanda şu anki gemilere göre % 40 daha hızlı seyir yapılabilecek. 
Bu yeni gemilerle Üsküdar - Beşiktaş arası 4 dakikaya inecek.

Yeni gemilerde her şey düşünüldü, gemiye iniş binişi kolaylaştırmak için yapılan ve ilk kez uygulanacak olan özel tasarım yolcu iniş- biniş platformu ile engelsiz taşımacılık yapılacak. Amaç, deniz taşımacılığında tüm engelleri kaldırmak. Ayrıca,  bisikletler için özel bölümler tasarlandı, geminin iç mekanı oldukça ferah,  bu sayede gemi içinde bile güvertede oturuluyormuş hissi ile seyir yapılabilecek.  

Toplu ulaşımda ucuzlama sinyalİ

Her bir gemi yaklaşık 1.500.000 dolara mal olacak, proje yakıttan elde edilecek tasarrufla kendi maliyetini 7 yılda amorti edecek. Yeni nesil gemiler milde 4 litre civarında yakacak, bu taşıma maliyetlerinde ciddi ucuzlama demek, ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım hizmeti veren özel sektöre olan desteği devam eder ve hatlar arası tam bir entegrasyon sağlanır, İETT ve Hava limanlarındaki yapılanma deniz taşımacılığında da gerçekleşmiş olur ve iskeleler ortak kullanılır ise diğer işletme maliyetleri de minimize edilebilir.