İstanbul'un milletvekili sayısı 100'e çıkıyor

İstanbul'un milletvekili sayısı 100'e çıkıyor
Güncelleme:

Son nüfus sayımı illerin milletvekili sayısını da değiştirdi. Denizli, Dersim ve Kırşehir’in milletvekili sayısı 1 düştü, Antalya’nın 1, İstanbul’un milletvekili sayısı ise 2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 4 Şubat 2020 tarihi itibariyle Türkiye’nin nüfusunu 83 milyon 154 bin 997 olarak açıklamasının ardından Yüksek Seçim Kurulu illerin milletvekili sayısını yeniden düzenledi.

Yapılan milletvekili dağılımına göre Denizli, Dersim ve Kırşehir’in milletvekili sayısı 1’er azaldı. Yeni dağılıma göre Antalya’nın 1, İstanbul’un ise milletvekili sayısı 2 arttı. Yapılan hesaplamaya göre İstanbul’un artan iki milletvekili sayısı 1’inci ve 3’üncü bölgelere yansıtıldı.

Yapılan hesaplamaya göre 8 milletvekili ile temsil edilen Denizli’nin milletvekili sayısı 7’ye indi. 2 milletvekili ile temsil edilen Dersim ve Kırşehir ise 1’e düşmüş oldu. Düzenlemeyle birlikte TBMM’de, Bayburt’un yanı sıra Kırşehir ve Dersim de tek milletvekiliyle temsil edilecek.

İSTANBUL’UN VEKİL SAYISI 100’E ÇIKTI

600 Milletvekili koltuğu bulunan TBMM’de yapılan düzenlemenin ardından Antalya’nın 16 olan vekil sayısı 17’ye, İstanbul’un 98 olan vekil sayısı ise 100’e yükseldi. 

Seçiniz...