için kaldı

İYİ Parti'den koroanvirüsle mücadele için hükümete destek

İYİ Parti'den koroanvirüsle mücadele için hükümete destek
Güncelleme:

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, hükümetin yeni tip Corona virüse (Kovid-19) karşı vatandaşın sağlığını koruyacak rasyonel tedbirler konusunda talep etmesi durumunda sorumlu bir muhalefet anlayışıyla gereken desteği vereceklerini bildirdi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Corona virüs ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sağlık Bakanlığı ve Bakan Fahrettin Koca'nın Corona virüs ile mücadelede başarılı bir performans gösterdiğini vurgulayan Paçacı, "Konunun hassasiyetine uygun çalışmalar yürütmüş, yürütmeye devam etmektedir. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Ancak virüsle mücadele bir bakanlığın değil, tüm bakanlıkların sorumluluğundadır. Aynı çalışma performansını diğer bakanlıklarda da olmasını temenni ediyoruz." dedi.

"EKONOMİ PAKETİ AÇIKLANMALI"

Corona virüs ile mücadele sürecinde alınması gereken ekonomik tedbirleri sıralayan Paçacı, "Bütün bu olumsuz gelişmelerden en büyük tahribat, küçük işletmelerimiz, esnaf ve sanatkarlarımızda görülecektir. Ülkemizde ekonomi yöneticilerinin başta Berat Albayrak olmak üzere acilen ekonomik paket açıklaması gerekmektedir." dedi.

Paçacı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a da turizm sektörüne vergi kolaylığı, borç ertelenmesi ve yeni kaynak imkanı yaratılması çağrısında bulundu. Hükümete tavsiyelerini sıralayan Paçacı, şunları söyledi:

"Bağ-Kur borçları ertelenmeli, ödemelerde kolaylık sağlanmalıdır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin SGK ödemeleri faizsiz ertelenmelidir. Sigorta primi ödemelerinde işveren hissesi daha düşük oranda tutulması sağlanmalı. İŞKUR desteği teşvikler arttırılmalı, bankalara olan borçlar yeniden yapılandırılmalıdır. Su ve enerji fiyatlandırılmaları yeniden yapılmalıdır. Eğitim ve tanıtım destekleri kolaylaştırılmalı."

Corona virüsle mücadelenin toplumsal sorumluluk gerektirdiğine dikkati çeken Paçacı, bu dönemde iktidar ve muhalefetin birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

"HÜKÜMET İSTERSE DESTEK VERİRİZ" 

Paçacı, vatandaşlardan paniğe kapılmamasını isteyerek "Hükümetin, vatandaşın sağlığını koruyacak rasyonel tedbirler konusunda talep etmesi durumunda iktidar, muhalefet ayrımı gözetmeksizin sorumlu bir muhalefet anlayışı doğrultusunda destek vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Corona virüse karşı alınacak tedbirlerin masaya yatırıldığı toplantıyı ve açıklanan tedbirleri de olumlu bulduklarını belirten Paçacı, "Muhalefet, iktidar anlayışı içinde değil alınması gereken tedbirler konusunda birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi şarttır. Mücadele topyekun yapılmalıdır ancak böyle netice alınabilir." dedi.

AA