Kamuda tasarruf yine sözde kaldı ! 19,7 milyon TL'lik özel araç ihalesi

Kamuda tasarruf yine sözde kaldı ! 19,7 milyon TL'lik özel araç ihalesi
Güncelleme:

AK Partili Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 12 ay boyunca kullanılacak 233 tane araç kiralamak için ihale açtı. İhaleyi 19 Milyon 73 bin 842 liraya bir şirket kazandı.

Ekonomik krizin kendisini iyice hissettirmeye başlamasının ardından hükümet yetkilileri tasarruf önlemlerini arttıracaklarını açıkladı.

Tasarruf kapsamında, araç ve bina kiralamaları başta olmak üzere kamu gereksiz harcama yapmayacaktı.

BELEDİYE 233 ARAÇ KİRALADI: 19 MİLYON 73 BİN LİRA PARA VERDİ

Ancak, AK Partili Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yeni araç kiralama ihalesi düzenledi.

AK Partili Belediye, Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) tarafından 12 ay boyunca kullanılacak olan 233 tane araç kiralamak için ihale açtı.

19 Milyon 73 bin 842 liralık ihaleyi 9 Eylül tarihinde Onur Turizm Taşımacılık şirketi kazandı.

"ARAÇ KİRALAMA İŞLERİNE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYORLAR”

AK Partili Büyükşehir Belediyesinin araç kiralama ihalesine tepki gösteren Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan “Bir yandan ülkeyi yönetenler kamuda tasarruf söylemlerini sabah akşam dile getiriyorlar öte yandan AK Partili belediyeler araç kiralama işlerine hız kesmeden devam ediyorlar” dedi.

“İHALENİN İÇERİĞİNE DAİR BİR İNCELEME YAPILAMADI”

“Kamuda tasarruf yapıyoruz diyorlar ama daha önce yaptıkları ihalede 228 olan araç sayısını bu ihalede 233 e çıkarmışlar” diyen Kalkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca bu ihale Kamu İhale Kurumu'na ‘İdari Şartname'nin 7.1'inci maddesinde araçların %30'unu için kendi malı olma koşulu getirildiği, idarenin takdir yetkisini kullanırken kamu yararını ve Kanunun 5'inci maddesindeki ilkeleri gözetmesi gerektiği, çalıştırılacak araçların bir kısmı için kendi malı olma koşulu getirilmesinin rekabeti daralttığı ve ihalenin iptalini gerektireceği’ iddiasıyla şikayet edildi. Şikayetçi firmanın başvuru süresine dikkat etmediğinden dolayı, ihalenin içeriğine dair bir inceleme yapılamadı.”