Katar, tankı Türkiye'den daha ucuza mı alacak ?

Tank Palet Fabrikası'yla ilgili olarak "Kontrol bizde, yönetim, vana bizde" diyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a CHP'den yanıt geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Katar'ın tankları Türkiye'den %49,9 daha ucuza alacağını öne sürdü.

Katar, tankı Türkiye'den daha ucuza mı alacak ?
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Tank Palet Fabrikası ve Katarlı ortak eleştirilerine “Kontrol bizde, yönetim, vana bizde” açıklamasına CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’tan yanıt geldi. Özkoç, 18 ay sonunda teslim edileceği söylenen Altay Tankı için motor bulunamadığını savundu ve “Acil tank ihtiyacı gerekçesiyle peşkeş çektiler fabrikayı ama tek bir çivi çakılmadı” dedi.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya'nın haberine göer Özkoç, Altay Tankı ihalesine üç firmanın katıldığını ve BMC firmasının kazandığını hatırlatarak ‘'Bu ihalede 18 ay içinde bu tamamlanacak ve ilk tank teslim edilecekti. 9 Kasım 2018 tarihinde sözleşme imzalandı. 18 ay içinde tankı teslim etmeleri gerekiyordu. 4 ay zaman kala Savunma Sanayi Komisyon Başkanı Prof. İsmail Demir biz bu süreyi dondurduk diyor. Dünyanın hiçbir yerinde bir ihale yapılıp dört ay kala bu süreyi dondurduk denemez. Niçin dondurdunuz? Tankın motorunu bulamıyorlar'' dedi.

Katar Ordusu bizzat üretimin içindeyken Türk Ordusu’nun sürecin dışında tutulduğunu ifade eden Özkoç, “Katar'ı yüzde 49.9 oranında var ediyorlar ama temsili olarak Türk ordusunun da orada bulunması aklınıza gelmedi mi? Türk Ordusu alım garantisi veriyor. Aynı tankı Türk Ordusu yüzde 12.5 kârla alacak. Katar Ordusu da 100 tank siparişi verdi ama Katar ortak olduğu için yüzde 49.9 ucuza tank alacak. Çıkarılan yasada ‘Herhangi bir Hazine arazisi bir kişiye 49 yıllığına tahsis edildiğinde, o kişi yatırım yapıp 5 yıl boyunca istihdam sağlarsa, arazi talep ettiğinde bedelsiz olarak verilir' deniyor. Yani Türkiye'deki Hazine arazileri istenen kişiye tahsis edilebilecek. BMC de, üç köyü içinde barındıran 2 milyon metrekarelik araziyi bedelsiz olarak alabilecek'' diye konuştu.
 

Sözcü

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News