Kılıçdaroğlu'nun iddiası, Erdoğan'ı harekete geçirdi

Kılıçdaroğlu'nun iddiası, Erdoğan'ı harekete geçirdi

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Suriyeli seçmenlerle ilgili yaptığı "Bizdeki seçmen bilgileri YSK’nın elinde yok" açıklaması üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "araştırılsın" talimatı verdiği ortaya çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesinden Ruhat Mengi'ye verdiği röportajda “Elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz, 400-500 bin kişi gibi yüksek bir rakam yok, öyle bir rakam geldiğinde onu hemen kamuoyuyla paylaşırız” ifadelerini kullanmıştı.

AK Parti'nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında CHP liderinin bu iddiaları gündeme geldi. Hürriyet'ten Ebru Karatosun'un haberine göre; Erdoğan toplantıda Erdoğan’ın “Bu iddiaları araştırın. YSK da bunu araştırmalı” dedi. AK Parti kurmaylarının, Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarının hukuki boyutuyla ilgili araştırma yaparak Erdoğan’a sunacağı öğrenildi.

Erdoğan'ın toplantıda ayrıca “Bundan sonra daha çok arazide olacağız. Daha çok çalışacağız. Artık seçim sathı mailine girmiş olduk. Milletvekili adayları üzerinde çalışma yapın. Alternatif isimler oluşturun" dediği de belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bundan sonra yapılacak MKYK toplantılarına bütün bakanların katılması konusunda talimat verdiği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu ne demişti ?

Sözcü'den Ruhat Mengi'nin sorularını yanıtlandıran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriyelilere, Afganlara, Pakistanlılara vatandaşlık verilmeye devam edildiği haberleri çıkıyor ve kaç kişiye verildiği de bilinmiyor. Seçimde çok büyük bir yabancı kitlesi oy kullanırsa ne olacak?" sorusunu şöyle yanıtlandırdı:

"Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere vatandaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz."

"Şu anda öyle bir tehlike görünmüyor" diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Veriler var, kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz. 400-500 bin kişi gibi yüksek bir rakam yok, öyle bir rakam geldiğinde onu hemen kamuoyuyla paylaşırız zaten. O konuda çok duyarlıyız."

 

 

(Kaynak)