Konsensus son anketini açıkladı: Erdoğan'a ve AK Parti'ye soğuk duş!

Konsensus son anketini açıkladı: Erdoğan'a ve AK Parti'ye soğuk duş!

Konsensus Araştırma Şirketi, son yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Anket sonuçlarında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik destekte büyük bir düşüş olduğu gözlendi.

Konsensus, son yaptığı anketin sonuçlarını takipçileriyle paylaştı.

Yapılan ankette katılımcılara başkanlık sistemi, parlamenter sistem ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarafsız olup olmadığına yönelik sorular yöneltildi.

Vatandaşların Erdoğan'ı taraflı bulduğu, parlamenter sitemin geri gelmesini istedikleri ve başkanlık sistemini isteyenlerin oranında büyük bir düşüş olduğu görüldü.

VATANDAŞLAR ERDOĞAN'I 'TARAFLI' BULUYOR

Ankete katılan seçmenlerin yüzde 86.3’ü cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiği görüşünde. Yüzde 13.7’lik bir kesim ise cumhurbaşkanının taraflı olmasında bir sakınca görmüyor.

Aynı ankete yanıt verenlerin yüzde 62.2’si ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkeyi yönetirken taraflı davrandığı görüşünde. “Erdoğan tarafsız” diyenlerin oranı yüzde 37.8.

PARLAMENTER SİSTEME DESTEK YÜZDE 51.4

Ankete göre Türkiye’nin parlamenter sisteme dönmesi gerektiğini düşünenlerin oranı da yüzde 51.4.

Konsensus’un 45’incisini yaptığı Türkiye gündemi anketi, 26 Aylül-17 Ekim tarihleri arasında bin 500 kişiyle telefon görüşmesi yoluyla tamamlandı. 81 ili kapsayan anketin hata payı yüzde 2.5.

YENİ SİSTEME DESTEKTE BÜYÜK AZALMA

Katılımcılara sorular sorulardan biri de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi hakkındaki görüşleri oldu. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 40.8’i sistemi desteklediğini söyledi. Yapılan referandum oylamasında ise bu rakam yüzde 51 idi. Sistemden memnun olmayanların oranı yüzde 43.3.

Bu soruyu ‘kesinlikle memnunum’ diye yanıtlayanlar yüzde 9.1, memnun olduğunu söyleyenler yüzde %30.1’de kaldı. Ankete yanıt verenlerin yüzde 30’u memnun olmadığını, yüzde 11.5’i de kesinlikle memnun olmadığını söyledi. Yüzde 15’lik kesim ise ne memnun ne de olmadığı şıkkını tercih etti.

Bu da Suriyelilerin anketinin sonuçları: ''Güvenli bölge''ye güvenmiyorlar!Bu da Suriyelilerin anketinin sonuçları: ''Güvenli bölge''ye güvenmiyorlar!

Son anketlerde AK Parti'ye Barış Pınarı dopingi!Son anketlerde AK Parti'ye Barış Pınarı dopingi!

31 Mart'ın bir bileni son anketi açıkladı: 'AK Parti ve MHP'nin şansı yok'31 Mart'ın bir bileni son anketi açıkladı: 'AK Parti ve MHP'nin şansı yok'

Türk halkı kimseye güvenmiyor ! Çarpıcı anket...Türk halkı kimseye güvenmiyor ! Çarpıcı anket...

Metropoll son anket sonuçlarını açıkladıMetropoll son anket sonuçlarını açıkladı

Son anket yayınlandı ! Türk halkının yüzde 72'si...Son anket yayınlandı ! Türk halkının yüzde 72'si...

 

 

 

Seçiniz...