Kültür Ve Turizm Bakanı Ünal:

"Bizi yaşatan, bizi birlikte bir toplum halinde yaşatan temel şey sanatçı duyarlılığıdır. Sanatçı duyarlılığımızı korumamız gerekiyor"- "Biz sanatçılarımızdan gelen tekliflere son derece açığız, hükümet olarak asli görevimiz kolaylaştırıcı olmak, ön açıcı

Kültür Ve Turizm Bakanı Ünal:
A+ A-

ANTALYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, "Bizi yaşatan, bizi birlikte bir toplum halinde yaşatan temel şey sanatçı duyarlılığıdır. Sanatçı duyarlılığımızı korumamız gerekiyor." dedi.

Antalya'da temaslarını sürdüren Ünal, Antalya Valisi Muammer Türker'i makamında ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaretin ardından Ünal, Cumhuriyet Caddesi'nde esnafı selamladı.

Ünal, Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün organizasyonuyla 40 sanatçının hazırladığı ve 40 eserin bulunduğu "Tüm Renkleriyle Antalya" sergisinin açılışı gerçekleştirdi.

Serginin küratörü Salih Yön'den bilgi alan Ünal, seramik, fotoğraf, ipek baskı, suluboya, yağlıboya başta olmak üzere farklı tekniklerle yapılan eserleri inceledi.

Bakan Ünal, burada yaptığı konuşmada, Turizm Haftası'nın ilk gününde anlamlı bir açılışta bir araya geldiklerini belirterek, söz konusu serginin sanatın gelişmesine büyük katkı sağlamasını temenni etti.

AK Parti hükümeti olarak 2003'te turizmi, kültür ve sanatla buluşturma hedefini koyduklarını anlatan Ünal, güçlü bir kültür sanat yönetimiyle kültür ekonomisi oluşturmanın ve özellikle kültür turizmini sanatçıların ürünleri ve yarattığı değerler üzerinden dünyayla buluşturmanın amaçlarından biri olduğuna dikkati çekti.

Ünal, bu toprakların kültürel miras olarak dünyanın en zengin toprakları olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Çünkü Türkiye bir açık hava müzesi niteliğinde. Öbür taraftan da dünyanın bir cesaret ve iyilik adası, insanlık adası gibi duyarlı insanların yaşadığı ve bu duyarlılıklarını sanatla ifade ettikleri, insanlığın ilk yerleşim merkezinin Göbeklitepe'nin, buğdayın ilk kullanıldığı topraklar olan Urfa'nın ve insanın kendisini önce resimle ifade ettiği, o kayalara, duvarlara çizdiği resimle kendi hikayesini kalıcı kılma çabası... Kendini ifade çabası, adeta 'Ey dünya geldim kapına, geçip giderken yüzüne bir çizgi çekmek istedim. Yani benden bir şey kalsın istedim'. Çünkü insanın en temel duygusudur bu. İnsan eser bırakmak ister. İnsan anılmak ister, hatırlanmak ister ve insan unutulmak istemez. Sanatçının en temel motivasyonu budur, sanatçı kendisini ifade ederken, kendisini estetik, stilize bir şekilde ifade ederken acısını, sevincini, kavrayışını, görme biçimini ifade ederken aslında sanatını icra eder."

- "Sanatçılarımız iyi ki varlar"

Bir ressamın kavrayış şeklinin aslında eser olduğuna işaret eden Bakan Ünal, eserin sanatçının filtrelerinden, onun bakış açısından, algısından yeniden dünyaya yansıdığını kaydetti.

Ünal, bu yüzden bir ressamın eserinde benzerlik aranmadığını belirterek, "Daha çok yaratıcılık, ifade biçimi, perspektif aranır ve o resmi nasıl kavradığına bakılır. Bugün burada Antalya'da bu karma sanat sergisinde farklı bakış açılarını, farklı perspektifleri, dünyayı, insanı, hayatı, farklı kavrayış biçimlerini bize sunan sanatçılarımıza teşekkür ediyorum, onlar iyi ki var. Bizi yaşatan, bizi birlikte, bir toplum halinde yaşatan temel şey, sanatçı duyarlılığıdır. Sanatçı duyarlılığımızı korumamız gerekiyor." diye konuştu.

Üniversite, bakanlık, sanatçı, sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinin ve birlikte hareket etmesinin son derece önemli olduğuna vurgu yapan Ünal, "Biz sanatçılarımızdan gelen tekliflere son derece açığız, hükümet olarak asli görevimiz kolaylaştırıcı olmak, ön açıcı olmak ve içerik dikte etmek değil, onların kendi içeriklerini ifade edebilecekleri alanlar oluşturmak." dedi.

Ünal, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Daha sonra tarihi Kaleiçi'nde bazı ziyaretlerde bulunan Ünal, Sultan Alaaddin Camisi'nde cuma namazını kıldı.