Uzmanlar yine ezber bozdu ! Yaşlılara yer verilmeli mi ?
Erdoğan'dan AB ve ABD hakkında sert sözler
AK Parti'de bir istifa daha ! O isim istifa etti

Mhp'li Akçay: Teklif, Hdp'lileri Perdeleme Gayreti

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, AK Parti'nin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik TBMM Başkanlığı'na sundukları anayasa değişikliği teklifiyle...

Mhp'li Akçay: Teklif, Hdp'lileri Perdeleme Gayreti
A+ A-

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, AK Parti'nin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik TBMM Başkanlığı'na sundukları anayasa değişikliği teklifiyle ilgili, "AKP'nin bu anayasa değişikliğinde de samimi olmadığını düşünüyoruz. Teklifin konuyu asıl bağlamından koparma ve teröre destek veren HDP'li milletvekillerini perdeleme gayreti olarak bilinmesini istiyoruz. Biz hala MHP olarak bu önerilerimizin son derece mantıklı bir şekilde kabul edilebileceğini öngörüyoruz" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik AK Parti'ye 4 öneri sunduklarını bunların tekrar değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. "Kapı açıksa bacadan girmeye çalışılmaz" diyen Erkan Akçay AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifinde samimi olmadıklarını ileri sürerek şöyle konuştu: "AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifinin konuyu asıl bağlamından koparma ve teröre destek veren HDP'li milletvekillerini perdeleme gayreti olarak bilinmesini istiyoruz. Diyelim ki bu anayasa değişikliği çıktı peki hemen ertesi günü yine benzeri bir dokunulmazlık fezlekesi geldiğinde TBMM ne yapacak? Tekrar bir anayasa değişikliğine mi gidilecek? Bu soru fevkalade önemlidir. AKP'nin bu anayasa değişikliğinde de samimi olmadığını düşünüyoruz. Her ne kadar sayısı 316 olarak ifade edilse de fireleri de olacaktır. Zaten böyle bir değişiklik geçmezse bunu referandum konusu yapmayacaklarını ifade ettiler. Buradan da çok gönüllü olmadıkları ortadadır. Ocak ayından beri devam eden tartışmaları eğer gerçekten sona erdirmek istiyorsa AKP, terörle, teröristle gerçek bir mücadele yapmak istiyorsa öncelikle MHP'nin ortaya koyduğu Anayasa'nın 14, 76 ve 83'üncü maddelerinde ve iç tüzükte açık olan hükümleri işletmemiz gerekir. Bu aynı zamanda Meclis iradesinin de terörle mücadele konusunda irade koymasını da ortaya koyacaktır. Aksi taktirde bu anayasa değişikliğini şu şekilde de yorumlamak mümkündür: Bu anayasa hükümleri ve Meclis iradesi de bir noktada baypas edilme gayretinde. Bu konuda MHP önümüzdeki günlerde yeni adımlarımız da olacaktır. Öncelikle AKP yetkililerine MHP'nin son derece açık tutarlı net hiçbir kanun iç tüzük değişikliği gerektirmeyen ve Meclis'in normal işleyişi halinde rahatlıkla uygulamaya konulabilecek önerilerini tartışmamız gerekir."

"MHP'NİN ÖNERİLERİNİN KABUL EDİLECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ"

Erkan Akçay, "Genel Kurul aşamasına geldiğinde ve AKP bir adım atmadığında tavrınız ne olacakö sorusuna şöyle cevap verdi: "Biz hala MHP olarak bu önerilerimizin son derece mantıklı bir şekilde kabul edilebileceğini öngörüyoruz. Bu tartışmalar teröre ve teröriste destek veren HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda çıktı. Sonra da işi sulandırmaya ve kapsamı genişletilmeye başlandı. Anayasa değişikliğinden sonraki terör örgütlerine destek veren vekillerin dokunulmazlıklarıyla ilgili bir dosya geldiğinde tekrar anayasa mı değiştireceğiz?. Meclis niçin var? Cumhurbaşkanı da tutarlı olacaksa MHP'nin bu önerilerini kabul etmek zorundadır."