MHP'li Kaya: ''MHP'lilerin 3'te 2'si Erdoğan'a oy vermez''

Yaptığı her açıklama olay olan MHP'li millletvekili Atila Kaya, Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MHP'li seçmenlerin 3'te 2'sinden oy alamayacağını öne sürdü.i

MHP'li Kaya: ''MHP'lilerin 3'te 2'si Erdoğan'a oy vermez''
A+ A-

Geçtiğimiz günlerde yaptığı ‘’Erdoğan’a oy vermeyin, tabuta son çiviyi çaktırmayın” açıklaması ile gündeme bomba gibi düşen MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya Sözcü gazetesinden Kamil Elibol'un sorularını yanıtladı.

‘’Milliyetçi-ülkücü camia, AKP ile yapılan ittifaktan rahatsız. MHP tabanının üçte ikisi Erdoğan’a oy vermeyecek. Biz parti devleti rejimine karşı çıkıyoruz, Erdoğan, tek adam rejimi kurmak istiyor’’ diyen Kaya "taban rahatsız" dedi.

ÜGD eski Genel Başkanı da olan Kaya'nın ülkücü tabanda geniş etkinliği bulunuyor. Kaya, ‘'Erdoğan yıllarca milliyetçi-ülkücü camiaya karşı hasmane bir tutum sergiledi. Tabanda ‘Böyle tutum takınan kişi niye bizim adayımız olsun' diye ciddi rahatsızlık var. Kayıtsız şartsız Erdoğan'a niye destek verildiğini taban ve seçmenimiz bilmiyor” dedi ve şunları söyledi:

"İSTİFA ETTİM"

MHP'nin Anayasa referandum sürecinde yürüttüğü politikalara karşı olduğum için Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettim. Anayasa değişiklik paketi ülkeyi tek adam ve parti devletine götürüyordu. Erdoğan'ın şahsında temsil edilen bu anlayışın seçmenden onay almaması için mücadelesi yürüttük.

"MİLLETVEKİLİ ADAYI DEĞİLİM"

MHP'de tek adam ve parti devleti rejimine karşı çıkan bir milletvekili olarak tekrar aday olmadım. Aday olsam, cumhur ittifakını seçmenlere nasıl anlatırdım. Tek adam rejimi kurmak isteyen Erdoğan adayımız deyip nasıl propaganda yapabilirdim? Kendi kendimle çelişkiye düşmemek için milletvekilliğine aday olmadım.

MHP'li Atila Kaya: ''Erdoğan'a oy vermeyin''MHP'li Atila Kaya: ''Erdoğan'a oy vermeyin''

"TABAN RAHATSIZ"

Referandumda bizim tabandan ne kadar hayır oyu çıktıysa bu seçimde Erdoğan'a ondan daha fazla hayır oyu çıkacak.  Sözde AKP ile cumhur ittifakı yapıldı. İttifak da var da bir rektör, müsteşar, genel müdür, vali Allah rızası için bürokraside bir tek ülkücüye aktif görev verildi mi ? Erzincan'dan bir partilimiz aradı. Ülkücü arkadaşlarımıza kamuda aktif görev verilip-verilmediğini sordum. ‘Şube müdürü bile yok' dedi. Taşeron işçiliğe başvuran MHP'li arkadaşlarımıza, ‘Git AKP İl başkanlığından referans getir' deniliyor. Madem böyle bir ittifak kurduk niye devlet kademelerinde ülkücülere görev verilmiyor?

"İLK TURDA SEÇİLEMEZ"

Sahada yaptığım gözlemlerde AKP tabanında ve teşkilatlarında o eski heyecan, şevk ve enerji yok. Çok ciddi yıpranmışlık ve onların tabiriyle metal yorgunluğu var. Ekonomik kaygılar toplumda artmış durumda. Dövizin ateşinin düşmemesi halkta karşılık bulmamalarına neden oluyor. Bu tabloda Erdoğan'ın ilk turda seçilemez. 2. tura Erdoğan'la birlikte  Muharrem İnce'nin kalacağı görünüyor. MHP tabanı, ‘1 Kasım seçimlerinde ölüsü bile yüzde 11.6 çıkan MHP kendi adayını neden çıkarmadı' diye soruyor.

Öte yandan MHP, 16 Nisan referandumunda da ‘'Hayır'' oyu veren Kaya hakkında, ittifaka karşı çıkan sert açıklamalarına rağmen disiplin işlemi yapamıyor.