Nihat Hatipoğlu adaylık teklifini doğruladı

Nihat Hatipoğlu adaylık teklifini doğruladı
Güncelleme:

Nihat Hatipoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine belediye başkanlığı adaylığı teklif ettiği iddiasını doğruladı.

Ramazan ayı boyunca yaptığı programdan 600 bin TL kazandığı iddia edilen Nihat Hatipoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine belediye başkanlığı adaylığı teklif ettiği iddiasını doğruladı.

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Ebru Yaşar’ın Radyo Viva’daki programına konuk oldu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kendisine yönelik siyasete girme teklifi geldiğini doğruladı. Erdoğan için “Ben onu seviyorum, bunu herkes de biliyor. Siyaset dışı bir şey bu yani” diyen Hatipoğlu, “Hem ülkemizin Cumhurbaşkanı hem de imam hatip kökenli, benim gibi. O ayrı bir sempati oluyor benim için. Bir de samimi olduğuna inanıyorum ama bunları parantez içi-siyaset dışı ifade ediyorum. Konuşmalarımız oldu tabii, o anlatmadan ben anlatmam” ifadelerini kullandı.

HEDEF DİYARBAKIR’DAN ADAY OLMASIYDI

Erdoğan ile arasında geçen diyaloğu açıklamayacağını ifade eden Hatipoğlu, şöyle dedi:

“Tabii ki Diyarbakırlı olduğum için, orada büyüdüğüm için. İlk 15 yılımı ben orada geçirdim, benim babam da müftüydü. 2 dedem de müftüydü yani, aile hep hoca bizim. 15 yıl oralarda kaldım geri kalan ömrümün bütün bölümünü Ege tarafında geçirdim. Uşak, Afyon, İzmir. 10 yıl İzmir’de kaldım, sonra 30 yıldır da Ankara’dayız. Sanıyorum Cumhurbaşkanımız o bölgeyi kucaklaştırmak için, insanlarla kucaklaşmak, insanları bir araya getirmek, siyaset her şey değildir, vicdan, insanlık çok daha önemli. Din müthiş bir güçtür yani. Din bir çimentodur her şeyi birleştiren. O vasıtayla ‘Siz orada insanlarımızı kucaklaştırabilir, bir araya getirebilir misiniz?’ anlamında çok kritik ama aynı zamanda onurlandıran bir teklifte bulundu.”

“ACABA DİNİ HİZMETİME ZARAR VERİR Mİ?”

Ünlü ilahiyatçı, 2014’te de kendisine aday olması yönünde bir teklif geldiğini belirterek, “Belediye başkanlığı için bu dönemde de vardı. Ben şunu ifade ettim kendilerine, ‘Tabii ki sizin böyle bir teklifiniz beni onurlandırır, çünkü uzun bir görüşmemiz oldu. Daha önce de olmuştu. Beni onurlandırıyorsunuz’ dedim. Yani sizin tarafınızdan böyle bir göreve aday gösterilmem şereftir benim için. Teşekkür ederim. O da çok naif bir insan, ‘Ben senin görüşünü almak istiyorum bu konuda’ dedi. Ben izah ettim çok önemli bir görev yapıyorum din adına, din alanı çok önemli. Ramazanda, iftarda ve diğer zamanlarda on binler toplanıyor, ben on binlerce insanla namaz sözü aldırıyorum, günah işlememe sözü aldırıyorum, sözü Allah’a veriyorlar bize değil tabii de. Ama ben farklı bir şey yapıyorum, benim yaptığım din programı değil. Sadece bu ülkede gereken bir program ve insanları birleştiriyorum. Şimdi hangi siyasi partiden olursa olsun beni gören herkes diyor ki ‘Bizim ailemizin hocasısınız’. Şimdi herkese hitap ediyorken birdenbire bir şehre gitmek, orada kalmak veya siyasi bir isimle isimlendirilmek acaba dini hizmetime zarar verir mi benim bütün derdim o” dedi.

Hatipoğlu’nun geçtiğimiz yıl yaptığı Ramazan ayı programından 600 bin TL kazandığı iddia ediliyordu.

Seçiniz...