Bakan açıkladı: Köprü'den çift yönlü ücret mi alınacak?
Suudi sözde din adamı: ''Tecavüzün sorumlusu kadınlardır''
AK Parti'de sıra Bakanlara mı geliyor ?

Ödp Dikili: “Mültecilere, İnsanlığa Sahip Çıkalım”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Dikili İlçe Başkanlığı tarafından Dikili Atatürk Meydanı'nda yapılan açıklamada, "Mültecilerin geri dönüş...

Ödp Dikili: “Mültecilere, İnsanlığa Sahip Çıkalım”
A+ A-

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Dikili İlçe Başkanlığı tarafından Dikili Atatürk Meydanı'nda yapılan açıklamada, "Mültecilerin geri dönüş anlaşması iptal edilsin ve mültecilere, insanlığa sahip çıkalım" denildi.

ÖDP İzmir İl Başkanı İsmail Hakkı Ortaköy, yönetim kurulu üyeleri ve yaklaşık 50 kişiden oluşan Dikili halkı, mültecilere yönelik geri kabul anlaşmasının iptal edilmesi için basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasını yapan ÖDP MYK Üyesi, Göç ve Mülteciler Komisyon Sözcüsü Onur Kılıç, "AB ile imzalanan geri kabul anlaşmasının uygulamaya konulmasının ardından Yunanistan'da bekletilen Suriyeli göçmenler zorla ülkemize gönderilmeye başlandı. Anlaşma, mültecilerin yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak için değil, Avrupa ülkelerinin sınırlarını kapatmak için yürürlüğe konulmuştur. Bu anlaşma, mültecilerin yaşadıkları sorunlarını derinleştirmektedir. Türkiye'yi mülteci ceza evine dönüştüren, mültecilerin insanca yaşam haklarını ayaklar altına alan ve kirli pazarlıkların parçası haline getiren bu utanç anlaşması iptal edilmeli, mültecilerin serbest dolaşım ve iltica hakkına saygı duyulmalıdır. Çözüm için; Suriye'ye yönelik izlenen savaşçı politikalardan vazgeçilmeli, yerinden edilmiş Suriyeliler için insan haklarını temel alan çözüm yolları geliştirilmelidir. Mültecilere ve insanlığa sahip çıkalım" dedi.