Oylar nasıl bu kadar çabuk sayıldı ?

Oylar nasıl bu kadar çabuk sayıldı ?

Sosyal medyada dinlendirilen bir çok iddia yer aldı..

Türkiye’nin sandık başına gittiği seçimle ilgili objektiflere yansıyan bazı plakasız araç görüntüleri, kullanılan oy pusulasının fotoğrafları, elektrik kesintileri ve sandık tutanaklarıyla ilgili tartışmalar sosyal medyada geniş yer buldu. Sosyal medyada en çok tartışılan konular ise seçim sonuçlarının büyük hızla sayılması ve YSK’nın sitesine erişilememesi oldu.

Milliyet'in haberine göre Türkiye’nin sandık başına gittiği 26. dönem milletvekili seçimi ile ilgili “itiraz” ve “usulsüzlük” iddiaları sosyal medyada tartışmalara neden oldu. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, attığı tweet’te, “Pursaklar’da 10-15 kişilik bir grup okullları dolaşıp tehditler savuruyor.

Haklarında tutanak tuturup emniyete şikayette bulunduk” dedi. CHP’li Eren Erdem ise elektrikleri kesilen İstanbul Güngören’deki İzzet Ünver Lisesi’nde nöbet tutmaya gittiğini belirtti. HDP’li Asiye Kolçak ise, “Fuat Avni’nin bahsettiği Şerafettin Yiğit suç üstü yakalandı” başlıklı bir videoyu paylaştı.

Plakasız araçlar

 

Sosyal medyada; Ankara’da Eryaman Hasan Ali Yücel İlkokulu, Etimesgut Farabi İlkokulu, Keçiören Basınevleri Şehit Mehmet Altanlar İlkokul’u, Tuzluçayır Mehmet Çekiç İlkokulu’nda plakasız araç görüntülendiği ileri sürüldü. 
 
İzmir Menemen 80. Yıl Asarlık İlkokulu bahçesinde ve İstanbul Kocamustafapaşa İmam Hatip Okulu’nda plakasız araçlar olduğu iddia edildi. 
 
Eskişehir Hoca Ahmet Yesevi Anadolu Lisesi bahçesindeki plakasız aracın sahibinin Ak Parti müşahidi olduğu iddia edildi. İstanbul Firuzağa ilkokulu’na ise plakasız bir araç geldiği ve uyarıyla plaka taktırıldığı öne sürüldü. Aracın, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Adem Süzgün’e ait olduğu savunuldu.
 
Tutanak tartışmaları
 
Ankara Karşıyaka Celayir İlköğretim Okulu’nda 1227 nolu sandığın sonuç tutanağının önceden imzalandığı bu nedenle avukatlar tarafından tutanak tutulduğu belirtildi. Denizli’de PAÜ Meslek Yüksek Okulu’ndada oy kullanma işlemi bitmeden tutanak imzalatıldığu öne sürüldü. İzmir’de MedihaMahmutbey Okulu A blok 2092 nolu sandıkta da boş tutanak tespit edildi. Keçiören Danişment Çiçekli İlköğretim Okulu’nda ise elinde evet mührü olan birinin yakalandığı, hakkında tutanak tutulduğu belirtildi. Öte yandanBayrampaşa Nuri Örs İlköğretim Okulu’nda varolmayan bir sandık numarasına (1192 NO’lu) ait dolu oy çuvalı bulunduğu, tutanak tutulduğu ileri sürüldü.

GECENİN TWEET'İ

Seçimler bitti AKP tek başına iktidar. sandıklar kapandı 50 milyon oy sayıldı... Ve 1 aylık süreçte yaşadıklarımız gecenin bir tweeti ile özetlendi.

İşte gecenin tweeti:
"3 günde Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin sayılamadığı ülkede, 3 saatte 50 milyon oy sayıldı. Helal olsun."