Pervin Buldan'dan hac iddiasına yalanlama

HDP'li Pervin Buldan, hacca gitmek için Meclis Başkanı'ndan yardım istediği iddiaları üzerine konuştu.

A+ A-

HDP Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, hacca gitmek için TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan yardım istediği iddiasını yalanladı: Hac, İslam’ın beş şartından biridir. Ben de imkanım ve koşullarım dahilinde dini vecibelerimi yerine getirmek üzere Hacca gitme niyetindeyim. Başkanı Sayın Kahraman ile aramda haberde belirtilen şekilde bir diyalog asla olmamıştır

HDP'li Pervin Buldan'ın yaptığı açıklama şöyle: "Dün Sözcü gazetesinde hakkımda gerçeği yansıtmayan bir haber çıkmıştır. Haberde hac görevimi yerine getirmek içinTBMM Başkanı Sayın Kahraman’dan yardım istediğim, bunun için garanti talep ettiğimi ddia edilmektedir. Hac, İslam’ın beş şartından biridir. Ben de imkanım ve koşullarım dahilinde dini vecibelerimi yerine getirmek üzere Hacca gitme niyetindeyim. Tamamen benim özelimi ilgilendiren bu konunun neden haberleştirildiğine dair değerlendirmeyi kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bununla birlikte, yaşananlar habere gerçeğe sadık kalınarak aktarılmamıştır. Meclis Başkanı Sayın Kahraman ile aramda haberde belirtilen şekilde bir diyalog asla olmamıştır. Bugüne kadar ne siyasi yaşamımda ne de özel yaşamımda garanti alarak bir şey yapmadım. Bundan sonra da yapmayacağım. Hele de Allah için yapılan bir şeyde garanti istemem söz konusu bile olamaz."

2288512.jpg

HABER NEYDİ?

Sözcü gazetetesinde yer alan haberde HDP'li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan'ın hacca gitmek için TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan yardım istediği iddia edilmişti. Habere göre TBMM Başkanı Kahraman, HDP’li Buldan ile aralarında geçen konuşmayı üyelere şöyle akatarmıştı: “Pervin Hanım, ısrarla isminin değişmesini istiyor. Bana ‘Kurban Bayramı'ndan sonra Hacce Pervin Buldan' deyin diyor ve hacca gidişi için de garanti istiyor. Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez Bey'e söyledim, çok memnun kaldı. İslam'da şöyle bir kaide vardır. Hacca niyet ettim fakat nakip olmadı, çıkmadı, hasta oldum, bir dahaki hac zamanına kadar ben hacıyım, benim dışımda bir sebep maniyse, Pervin Hanım'ın bu isteği evvela umreydi. ‘Ben Müslüman bir insanım, umre istiyorum, aslında hac istiyorum' dedi. Hac da biliyorsunuz Kurban Bayramı'nda olan bir hadisedir. Kurban Bayramı'ndan sonra asli, şimdiye kadar da aday haccedir. Hacce Hanımefendi hayırlı olsun.”