"Soruşturmadan çekinmiyoruz"

"Soruşturmadan çekinmiyoruz"

PKK ve PYD militanları için Twitter'dan sözler paylaşan HDP'li Ayhan, kendisine açılan soruşturmaya böyle yanıt verdi.

Güvenlik  güçleriyle çıkan çatışmada PKK'nın Tunceli sorumlusu ile Kobani'de patlamada yaşamını yitiren PYD militanın ardından attığı 'Anınız önünde saygıyla eğiliyoruz' tweeti ile tepki çeken ve hakkında savcılık soruşturması başlatılan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, "Biz doğru bulduğumuz ve inandığımız değerler için sonuna kadar mücadele vermeye hazırız. Soruşturmadan çekinmiyoruz" dedi.

Güvenlik  güçleriyle çıkan çatışmada PKK 'nın Tunceli sorumlusu ile Kobani'de patlamada yaşamını yitiren PYD militanın ardından attığı 'Anınız önünde saygıyla eğiliyoruz' tweeti ile tepki çeken ve hakkında savcılık soruşturması başlatılan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, "Biz doğru bulduğumuz ve inandığımız değerler için sonuna kadar mücadele vermeye hazırız. Soruşturmadan çekinmiyoruz" dedi.

HDP Şanlıurfa milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Dilek Öcalan, bir grup partili ile birlikte öğle saatlerinde 19 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren kapatılan DEP'in İl Başkanı Muhsin Melik’in Harrankapı Mezarlığı'nda düzenlenen anma törenine katıldı. Melik'in mezarına karanfil bırakarak dua eden kalabalık zaman zaman slogan attı.

HDP'li vekil İbrahim Ayhan'a soruşturma 

Tören sonunda gazetecilerin attığı tweet ve ardından hakkında açılan soruşturmaya ilişkin sorularını yanıtlayan HDP'li İbrahim Ayhan, parti olarak savaş karşıtı olduklarını ve sürekli barışı savunduklarını söyledi. Çatışmaların durması ve kimsenin ölmemesini istediklerini vurgulayan Ayhan, ölenleri anarak saygı ifade etmenin insanlık görevi olduğunu ifade ederek şöyle dedi: "Ben de bu çerçevede yaşamını yitiren bu toprakların, bu halkın çocukları için duygularımız ifade ettim. Bu çok doğal ve insani bir şeydir. Ne yazık ki insanların yaşatılması için ortaya koyduğumuz gayret ve ölümlerden duyduğumuz acıya karşı kışkırtılmış bir takım çevreler tarafından linç kampanyasına tabi tutuldum. Ölü seviciliklerini bu şekilde açığa vuruyorlar. Ne olursa olsun barıştan, yaşamdan, yaşamın korunmasından yana mücadele vereceğiz. Öl, öldür yerine yaşa, yaşat diyoruz."

Ölüp, öldürmek yerine yaşatma düsturunu benimsediklerini vurgulayan Ayhan, hakkında jet hızıyla soruşturma açıldığını ancak bundan çekinmediğini belirterek, "Asla soruşturmalardan çekinmiyoruz. Biz doğru bulduğumuz ve inandığımız değerler için sonuna kadar mücadele vermeye hazırız. Bu geçmişte de böyleydi bundan sonra da böyle olacaktır. Bedeli ne olursa olsun barışın korunması için elimizden geldiğince mücadele yürüteceğiz ve bunun karşısında duran insanlara karşı da her zaman demokrasiyi ve barışı esas alan bir çizgide mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

DİLEK ÖCALAN'DAN PKK MEZARLIĞI TEPKİSİ

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan ise PKK'lıların bulunduğu mezarlıkların TSK tarafından tahrip edildiğini öne sürerek, "Bu halkın ölülerine tahammül edemeyenler sonuç alamayacaktır" dedi.

Mezarlıklarının tahrip edilmesini saygısızlık olarak değerlendiren Dilek Öcalan, "Gerilla mezarlıklarını tahrip ederek, şehitliklere saygısızlık ederek, hiçbir sonuca hiçbir yere varılamayacağını bilmeleri gerekiyor. Bu halkın ölülerine bile tahammül edemeyen bir zihniyetin hiçbir sonuç alamayacağını belirtmek istiyoruz. Şehitliklerin harabeye dönüştürülmesi, bombalanması hiçbir vicdanın kabul edebileceği bir durum değildir" diye konuştu.