3 belediye başkanı hakkında bomba iddia !
ABD'den ikinci ''Öcalan'' açıklaması
Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek

Siyasette beşinci parti hesabı

MHP'deki sancılı kurultay sürecinin gölgesinde Ankara kulisleri şimdi de 5. parti iddiasıyla çalkalanıyor...

Siyasette beşinci parti hesabı
A+ A-

MHP’de sancılı bir kongre süreci yaşanırken, siyasi kulislerde de ortaya çıkabilecek ‘beşinci parti senaryosu’ konuşuluyor.

Meral Akşener’in MHP’ye Genel Başkan olması ya da yeni bir parti kurması halinde, tüm kesimlerden oy alabileceği belirtilirken, CHP’nin ise yüzde 5 oy kaybına uğrayacağı endişesi var.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya'nın haberine göre MHP’deki kongre tartışması siyasi kulislerde yeni senaryoları gündeme getirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “toplanamaz” çıkışı, “Bahçeli yeni bir partinin kurulmasına zemin  hazırlıyor” diye yorumlandı. Siyasiler MHP’de kongre zora girdikçe pozisyon belirlemeye başlıyor.

CHP’Yİ YÜZDE 5 ETKİLER

MHP’nin Genel Başkan adaylarından Meral Akşener’in MHP’ye Genel Başkan olamadığı taktirde başında olacağı yeni bir partinin sadece MHP’yi değil tüm partileri etkileyeceği görüşü ağır basıyor. CHP kulislerinde oy kaybının yüzde 5 olabileceği değerlendiriliyor. Yeni oluşuma milletvekili ve belediye başkanlarından da geçiş olabileceği belirtiliyor.

Kurulacak beşinci partinin tüm partilerden belli isimleri yan yana getireceğine de işaret ediliyor. İşçi Partisi’nden MHP’ye, CHP’den AKP’ye kadar pek çok ismin yeni partide buluşabileceği vurgulanıyor. AKP’nin ilk kurulduğu dönemdeki pozisyonunu alacağı belirtilen yeni bir partiye, AKP’nden de geçiş olacağı beklentisi yüksek.