Şok Erdoğan yorumu: ''Komplo kuruyor''

İngiliz Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sınırsız güç sahibi olmak için komplo kurduğunu, Başbakan Davutoğlu'nu görevden almak istemesinin nedeninin de bu olduğunu yazdı.

Şok Erdoğan yorumu: ''Komplo kuruyor''
A+ A-

Times’ın dünya haberleri sayfasındaki haberin başlığı, “Erdoğan sınırsız güç sahibi olma amacıyla başbakanını görevden almak için komplo kuruyor” oldu. Haber, gazetenin Türkiye’deki muhabiri Hannah Lucinda Smith’in imzasını taşıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı Times’ın haberine göre  ise Türkiye’de son dönemde yaşananların dramatik olayların, Türkiye siyasetinin geleceği için verilen mücadeleden ve birbirinin tam zıddı iki kişilikten kaynaklandığı görüşünde.

azeteye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan işçi sınıfından ve sokaktan gelme, doğuştan siyasetçi bir isim. Türkiye’nin anayasasını değiştirmek, ülkenin parlamenter demokrasi yerine başkanlık sistemi ile yönetilmesini istiyor.

Yine Times’a göre Başbakan Davutoğlu ise tam tersine Erdoğan tarafından bu göreve getirilmiş bilgiç bir akademisyen. Gazetecilerin tutuklu yargılanmasına karşı olduğu biliniyor. En önemlisi de Erdoğan’ın ‘kırmızı çizgi’ olarak gördüğü ‘önerilen’ anayasa değişikliğine karşı.

ak parti yeni genel başkan adayları anketi

Times’a konuşan Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Türkiye Projesi Direktörü Bülent Ali Rıza, gelişmeleri şöyle yorumlamış:

“AKP’nin anayasasına göre partinin lideri Davutoğlu. Ancak herhangi birine gerçek liderin kim olduğunu sorun, size bu kişinin Erdoğan olduğunu söyler. Bu da iki liderin ilişkisinin merkezinde büyük bir sorun yaratıyor.”

‘ERDOĞAN ERKEN SEÇİM İÇİN BASTIRIYOR’

Times’a konuşan AKP kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazın erken seçime gidilmesi için bastırdığını söylemiş.

Bu çevrelere göre Erdoğan en az 367 milletvekili çıkarılması ve anayasanın referanduma gidilmeden değiştirilmesi için çabalıyor.

Times’taki haberde ise Cuma günü yapılan AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında alınan karardan, Pazar günü internette “Pelikan Dosyası” adıyla açılan bloga kadar Türkiye’de son günlerde yaşanan daramatik gelişmeler gazetenin okuyucularına hatırlatılmış.