Şok iddia: ''AİHM Erdoğan'ın diplomasını incelemeye aldı''

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tartışılan üniversite diplomasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından incelemeye alındığını duyurdu.

Şok iddia: ''AİHM Erdoğan'ın diplomasını incelemeye aldı''
A+ A-

Evrensel Yol Partisi Genel Başkanı Metin Güler’in ardından Halkın Kurtuluş Partisi de (HKP) AYM'nin reddi sonrasında Türkiye’deki hukuk yolları tükendiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diploma tartışmasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımıştı. 

Korkusuz yazarı Can Ataklı bugün kaleme aldığı “Lüks ve israfta plaka oyunu” başlığıyla yayımlanan yazısında bu konuyu değerlendirdi. Ataklı'nın yazından ilgili bölümü şöyle:

Diploma konusu sessiz sedasız AİHM gündeminde

AKP Genel Başkanı’nın üniversite diplomasının olup olmadığı yıllardır tartışılıyor.
Her ne kadar ortaya birtakım diploma veya mezuniyet belgesi benzeri belgeler konuyorsa da bu konuyu dikkatle izleyenler asla tatmin olmuyor.
İşte bu konuda tatmin olmayanlar, işi artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdılar.

1 Temmuz 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde de Erdoğan’ın diplomasının sahte olduğunu savunup dava açan Evrensel Yol Partisi Başkanı Güler, Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi mezunu olduğu söylenen Erdoğan’ın, mezun olduğu fakülte ve bölüme ilişkin tartışmalarda iç hukuk yolu tükenince AİHM’e başvuru yapmıştı.

Mahkeme, konuyu ele almaya karar verdi.
Şu anda gelen şikâyetler ve belgeler, raportörler tarafından inceleniyor.
Konuyu mahkemeye taşıyanlardan Evrensel Yol Partisi Genel Başkanı Metin Güler, bugün mahkemenin raportörleriyle görüşerek belgeleri sözlü olarak da anlatacak.
Metin Güler, bu görüşmeden sonra Strasburg’daki mahkeme önünden saat 15.30’dan itibaren canlı yayın yapacaklarını, isteyenlerin bu yayını Facebook üzerinden izleyebileceğini bildirdi.

Diploma konusunu AİHM’ye götürenlerin kimler olduğunu merak edenler için size de aktarayım;

Kendi adına Konya eski CHP milletvekili Atilla Kart. Evrensel Yol Partisi adına ve kendi adına Metin Güler.
Kendi adına Oğuz Tolga
Parti olarak Milli Mücadele Partisi. Parti olarak Halkın Kurtuluş Partisi.

Erdoğan’ın diploması tekrar AİHM gündemine taşındıErdoğan’ın diploması tekrar AİHM gündemine taşındı

Can Ataklı'nın yazısının tamamı için...