Beşiktaş - Başakşehir: 1-1
Melih Gökçek istifa edeceği tarihi açıkladı !
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti !

Suriyeliye konut bedava olmayacak

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Suriyelilere verilecek TOKİ konutlarının ücretsiz olmayacağını açıkladı.

Suriyeliye konut bedava olmayacak
A+ A-

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oldu. Canikli, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Canikli, Suriyeli sığınmacılara TOKİ'den ev imkanı sağlanmasına ilişkin tartışmalara da değinerek, bu kişilere bedava konut verilmeyeceğini söyledi. Canikli “Bedava konut yok. Ücretsiz konut diye bir uygulama söz konusu değil. Sadece, vatandaşlarımıza yaptığımız gibi uzun vadeli ödeme imkanı sunuluyor. Onun dışında başka bir şey yok.” dedi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, kalkınma bankacılığı yoluyla büyük finansman, ucuz finansman ve kolay erişilebilir finansman modellerini hayata geçireceklerini söyledi. Canikli “Yeni gelecek torba pakette özellikle Eximbank kredilerinin arttırılması, maliyetinin ucuzlatılmasıyla başlıyoruz" diye konuştu.

SPK'dan Gayrimenkul sertifikası

Başbakan Yardımcısı Canikli, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) tarafından "Gayrimenkul Sertifikası" konulu yeni bir tebliğin yayımlanmak üzere olduğunu da açıkladı. Canikli, şunları söyledi: "Büyük dönüşüm projelerinde, konut projelerinde yatırımcı, ki bu yatırımcı TOKİ, belediyeler, İller Bankası ve birlikte çalıştığı şirketler, yatırım karşılığında metrekare bazında bir gayrimenkul sertifikası ihraç edecek ve bunu büyük, küçük herkes alabilecek. Türkiye'de gayrimenkul projeleri başlangıcından itibaren değerleniyor ama herkes konut alamayabilir. Onun yerine bir metrekareye isabet eden bir sertifika üretiyoruz, hisse senedi gibi onu arz ediyoruz."

İş dünyası için büyük moral olur

Canikli, ihracatçıya, verilmesi planlanan yeşil pasaporta (hususi pasaport) ilişkin ayrıntıların Bakanlar Kurulu'nda belirleneceğini belirtti. Söz konusu pasaportun hangi rakama kadar ihracat yapanlara verileceğinin henüz belirlenmediğini aktaran Canikli,
"Bu, uzun yıllardan beri ihracatçılarımızın beklentisi. İhracatçılarımıza motivasyon sağlayacak" dedi.

Bank Asya elde kalmaz 

Bank Asya ile ilgili ihalede satışın olmasını beklediklerini ifade eden Canikli,"1 yıllık süre içinde bunun sonuçlandırılması gerekiyor, o süre de dolmak üzere. Şu an itibarıyla ihale süresinin uzatılması öngörülmüyor. İnşallah bu süreçte önümüzdeki satış gerçekleşir ve alanlar tarafından ekonomiye kazandırılmış olur. Tahminimiz, beklentimiz satışın gerçekleşmesi yönünde" diye konuştu.

Büyüme beklenti üzerinde

Mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nurettin Canikli, "Türkiye'deki büyüme gerçek bir büyüme. Türkiye'deki zenginleşmenin artması, reel bir büyüme anlamına geliyor. Bu onu gösteriyor. Son derece önemli" dedi. Canikli, artışın beklentilerin üzerinde gerçekleştiğine dikkati çekti.