için kaldı

TBMM kulislerinde ''kamera'' krizi!

TBMM kulislerinde ''kamera'' krizi!
Güncelleme:

TBMM koridorlarına kamera tartışma konusu oldu. CHP’li Mahmut Tanal, “Bir milletvekili olarak neden izleniyorum?” diye sordu. TBMM Başkanvekili Mithat Sancar ise bu iddianın çok ciddi bir olduğunu, konunun takipçisi olacağını kaydetti.

TBMM'nin Ana Bina’daki muhalefet kulisinin üst tarafındaki ‘kulis balkonu’na kamera konulması Genel Kurul’da tartışma konusu oldu.

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Türkiye Büyük Millet Meclisi âdeta Biri Bizi Gözetliyor evine çevrilmiş durumdadır. Meclis Genel Kurulu’na gelmek için 40’a yakın güvenlik kamerasının altından geçiyoruz. Sadece milletvekillerinin girebildiği Meclis balkonunun kulislerinde dört bir yana geçen hafta kameralar yerleştirildi. Bu hangi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır, sebebi nedir? Bu kamera kayıtları hangi milletvekilleri hangi milletvekiliyle görüşüyor, onu mu tespit etmeye çalışıyorlar? Balkonlu kulislerde konulan bu kameralarda ses kaydı da yapılıyor mu? Bu bir fişlemedir, bu bir izlemedir” dedi.

Güvenlik uğruna temel hak ve özgürlüklerin bu kadar fedâ edilemeyeceğini söyleyen Tanal, “Bu hukuksuz uygulamaya ne zaman son verilecek? Ben milletvekili olarak neden izleniyorum, neden fişleniyorum? Geçen hafta bu kameralar konuldu. Bu konuda derhâl bu uygulamaya son verilmesini istirham ediyorum” dedi.
Meclis Başkanvekili Mithat Sancar bu konuda yazılı başvuruda bulunulmasını da önerdi, “Bu bize de iletilecektir mutlaka, biz de takip edeceğiz. Bu iddia çok ciddidir. Eğer böyle bir durum varsa Divan kurulu üyesi olarak ve şahsen mutlaka takipçisi olacağım” dedi.

YAZILI ÖNERGE VERİLDİ

CHP’li Tanal, konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Tanal önergesinde, milletvekillerinin kullandığı, oturup sohbet ettikleri, Genel Kurul çalışmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulundukları, sorunları paylaştıkları kulis balkonuna kamera konulmasının hangi ihtiyaçtan kaynaklandığını sordu. Kulis balkonunun dört bir yanına yerleştirilen kameraların görüntü kayıt özelliğinin yanı sıra ses kayıt özelliğinin de bulunup bulunmadığına ilişkin bilgi talep eden Tanal, “Kulis balkonunda milletvekillerinin oturdukları koltukların yanı başına konulan kameralar, parlamento üyelerini izleme, dinleme, takip etme anlamına gelmiyor mu?” diye sordu.