Tezcan: Başbakanın tünelde ne işi vardı?

Tezcan: Başbakanın tünelde ne işi vardı?
Güncelleme:

CHP'li Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz gecesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun neden Atatürk Havalimanı'nda beklemediği yönündeki açıklamasına yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 15 Temmuz darbe girişiminde Atatürk Havalimanı'nın VIP terminalinden çıkarken çekilen görüntüleri yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. 

Tezcan: Başbakanın tünelde ne işi vardı? - Resim : 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Kılıçdaroğlu'nun nasıl kaçtığını gördük'' diyerek CHP liderini halka şikayet etti.

CHP'den bu suçlamaya cevap gecikmedi. 

NTV'nin canlı yayınına katılan Genel başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, ''Başbakan Yıldırım'ın o gece Çankırı Tüneli'nde ne işi vardı'' diye sordu:

'Havaalanında beklemedi, gitti' diyorlar. Sayın Başbakanın, Sayın Genel Başkanın korumalarından yüz katı fazla koruması vardı, ne işi vardı Çankırı Tüneli'nde? Niye meydanlara atlamadı? Tabiki kendisini koruyacak. Devleti yönetenler öncelikle tabiki kendilerini koruma altına almalılar böyle zamanlarda. Sayın Başbakan, Çankırı Tüneli’ne, Sayın Genel Başkan da kendisi için güvenli olan bir yere gitti. Bundan daha doğal bir şey yok.

Sayın Cumhurbaşkanı kalkıp, tankların meydanda toplandığı İstanbul’da Boğaz Köprüsü’nün üstüne mi çıktı? Vatandaşlara 'havaalanlarına gidin' dedi. Vatandaş gidip kontrol sağlandıktan sonra devletin güvenlik güçleri güvenliği sağladıktan sonra gitti oraya. Yapılması gereken budur zaten. Yani ben kendi can güvenliğimi sağlama alayım, devletin 6 bin polisiyle kendimi koruma altına alayım ama ana muhalefet lideri kendisini güvenli alana çekmeden sokakta yürüsün diyorlar''

Tezcan yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündem getirdiği ''Kılıçdaroğlu darbecilerle temasa geçti'' iddiasına da cevap verdi:

"Kim söyler nasıl söyler bilmiyorum ama külliyen yalandır bu, iftiradır. Bunun en önemli tanığı da Sayın Hayati Yazıcı’dır. 1A koltuğunda sayın genel başkan, 1B koltuğunda sayın Hayati Yazıcı vardır. Sayın Hayati Yazıcı’ya, 'hiç endişeniz olmasın darbeye karşıyız, birlikte mücadele edeceğiz' diyen odur. 

Meclise ilk gelen 3 milletvekilinden biri benim. 'Milletin tankın üstüne çıkma zamanıdır' diyen benim. O gece, başını bombaların altına sokan biziz. Çankırı tüneline gitmedik, Meclise geldik.

15 Temmuz darbe girişimine karşı Türkiye’deki mücadeleyi küçümsetecek açıklamalar doğru değil. O dönem Sayın Cumhurbaşkanı da, Sayın Başbakan da, Sayın Genel Başkanımız da, milletvekilleri de doğru bir duruş gösterdik. O gün bunu takdir ediyordunuz da bugün niye takdir etmiyorsunuz.

Sayın Genel Başkan, kontrollü darbe meselesini bugün söylemedi. Belli ki pazartesi gününe kadar konuşacak bir şeyleri yok. Sayın Genel Başkan bunu 3 ay önce söyledi. Niye bugün ısrarla dönüp dönüp o küçük cümle tartışılıyor? Çünkü anlatacakları bir şey yok.

Mesela Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı niye ifade vermiyor, bunu konuşsunlar. Niye darbe komisyonunun işi zorlaştırılıyor, çalışmasına izin verilmiyor? Sayın Cumhurbaşkanının talimatıyla komisyonun süresinin uzatılması engellendi. Komisyon başkanı, "16 Nisan’dan sonra yazacağız raporu” diyor. Acaba orada yazacakların referandumu etkilemesinden mi korkuyorsunuz? Bu sır perdesi, her vatandaşın kafasında soru işareti. Samimiyseniz darbe komisyonunu çalıştırırdınız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert sözlerCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert sözler

 

NTV