Türkiye ve Rusya arasındaki tarihi anlaşmada dikkat çeken detay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 6 saatlik görüşmenin ardından açıklama yaptı. Açıklanan anlaşmanın detayları dikkat çekti.

Türkiye ve Rusya arasındaki tarihi anlaşmada dikkat çeken detay
A+ A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin'in toplantısı sonrasında Türkiye ile Rusya Suriye üzerinde Türkiye'nin savunduğu güvenli bölge konusunda uzlaştı. Anlaşmaya göre 150 saatlik sürenin sonunda YPG 30 kilometrelik derinlikten çıkarılarak Barış Pınarı Harekatı hedefine ulaşacak.

 Söz konusu Soçi Mutabakatı'nda ilgili 5. Maddesinde şu ifadelere yer verildi:

“23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına,YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya ile ortak devriyeler olacakCumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya ile ortak devriyeler olacak

 

Harekatın sonuçlandırılması için belirlenen 150 saatin sonunda ise tarihin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına denk getirilmesi kamuoyunun gözünden kaçtı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Türk Silahlı Kuvvetleri bölgede bir anlamda kutlama da yapacak.

Çünkü bundan yaklaşık 4 yıl önce yine 29 Ekim’de IŞİD’e karşı desteklenen YPG’ye yardım etmek için Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne bağlı Peşmergelerin Habur Sınır Kapısı üzerinden Ayn-El Arab'a geçtiği görüntüler büyük tartışma yaratmıştı.

Suriye’nin kuzeyine terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan YPG’ye destek için giden peşmergenin Türkiye üzerinden gitmesi, o dönem YPG’ye neden destek verildiği sorularını gündeme getirmişti.

Bugün ise TSK’nın YPG üzerine yaptığı operasyonun sonucu, 4 yıl sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında alınacak.

Öyle ki Türk Silahlı Kuvvetleri için bu tarihler önemli.

Türkiye yine YPG’nin elinde bulunan Afrin’e yaptığı operasyonda Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü olan 18 Mart’ta Afrin ilçe merkezine girmişti.