Türkiye'den ''Türk ekonomisini yok ederim'' diyen Trump'a yanıt

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ''Uluslarararası camiaya mesajımız nettir. Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir'' dedi.

A+ A-

Suriye'nin kuzeyine yapılması planlanan olası harekat nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump'ın ve AB'nin açıklamalarına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıt verdi. Oktay, ''Uluslararası camiaya mesajımız nettir; Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir. Söz konusu Türkiye'nin güvenliği olduğunda Cumhurbaşkanımızın her zaman vurguladığı gibi Türkiye kendi yolunu kendi belirler kendi göbeğini kendisi keser'' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara'da Gazi Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu.

Oktay, Fırat'ın doğusuna yapılması beklenen operasyona ilişkin şöyle konuştu:

''Fırat Kalkanı ve Afrin güvenli bölgelerine 370 bin mülteci Türkiye'den gönüllü geri dönüş yapmıştır. Şimdi sıra Fırat'ın doğusunda güvenli bölgeyi oluşturmaktadır. Türkiye hem güney sınırlarımızı tehdit eden terör örgütlerine haddini bildirecek hem de Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin gönüllü olarak ülkelerine dönmelerine fırsat sağlayacaktır.

"TERÖR DEVLETİNE ASLA MÜSAADE ETMEYİZ"
Uluslararası camiaya mesajımız nettir; Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir. Söz konusu Türkiye'nin güvenliği olduğunda Cumhurbaşkanımızın her zaman vurguladığı gibi Türkiye kendi yolunu kendi belirler kendi göbeğini kendisi keser, hiçbir şartla da kendi sınırlarının hemen yanı başında bir terör koridoru ve terör devleti oluşturulmasına asla ve asla müsaade etmez. Bedeli ne olursa olsun.''

TRUMP: TÜRK EKONOMİSİNİ YOK EDERİM

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapacağı harekatla ilgili, "Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim (Bunu daha önce yaptım)." açıklamasında bulunmuştu.

Trump'tan Türkiye'ye tehdit: ''Türk ekonomisini yok ederim!''Trump'tan Türkiye'ye tehdit: ''Türk ekonomisini yok ederim!''