Vatan Partisi'nden parti birleştirme açıklaması

Vatan Partisi'nden parti birleştirme açıklaması

Vatan Partisi CHP'ye götürdüğü birleşme teklifiyle ilgili açıklama yaptı.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, partilerinin birleşme teklifine CHP’nin olumsuz cevap verdiğini açıkladı ve CHP’ye tepki gösterdi.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Bedri Gültekin, aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerinden öncesinde CHP’yi birleşme teklif ettiklerini, fakat teklifin milletvekili listelerinin belirlendiği söylenerek kabul edilmediğini ifade etti. Teklifi ve verilen cevabı anlatan Gültekin, "Biz AK Parti iktidarını yıkmak ve alternatif bir iktidar kurmak amacıyla, CHP’ye seçimde işbirliği teklifi yaptık. ’CHP’yi destekleyelim’ dedik. Önerimiz de CHP’nin 130 milletvekilliğinde gözümüz yok. Ama ’gelin bir işbirliği yapalım, milli kuvvetleri birleştirelim, bütün demokratik güçleri birleştirelim oy oranını yüzde 30’un üzerine çıkaralım’ istedik. Kamuoyu yoklamaları da bu oy oranlarını gösteriyordu. Bu da 200 250 arası milletvekili demekti. Bu 200 250 milletvekilinin çıkmasını sağlayacak seçim kampanyasına, Vatan Partisi’nin tüm gücüyle katılmasını sağlamak için, çalışmaları beraberce kararlaştırmak istedik. 130 milletvekilini bölüştürmede gözümüz yoktu. ’200-250 tane milletvekili olsun ama bunun içinde 3-5 tane Vatan Partili olsun’ istedik. Teklifimizin özeti buydu. Bize listelerin YSK’ya teslim edilmesinden bir gün önce cevap verdiler. Cevapta ise ön seçim yaptık, milletvekili sıralamalarımıza dokunamayız’ oldu" diye konuştu.

7 Haziran seçimlerinde tek kazananın PKK olduğunu savunan Gültekin, "AK Parti, 8 puan kaybetti. CHP, bir önceki seçimin altına düştü. MHP, bir önceki seçimin altına düştü. Bunların hepsi kaybettiler" dedi.

Vatan Partisi Gaziantep milletvekili adayları Mehmet Bedri Gültekin, Hüseyin Kayaş, Cemile Kandilli, Tülay İyiekici, Leyla Dal Seyyale Ergün, Hasan Hüseyin İnce, Mehmet Canpolat, Hüseyin Öz,Muharrem Bakışgan,Mehmet Selli ve Hasan Deler kamuoyuna tanıtıldı.