Yabancı vakıflar hakkında inceleme başlatıldı

Yabancı vakıflar hakkında inceleme başlatıldı
Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflarla ilgili, "İçişleri Bakanlığımız vakıflar hakkında çalışma yapıyor. İstiyoruz ki vakıf faaliyetleri adı altında Türkiye'nin milli birliğini bozucu faaliyetler olmasın." dedi.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, "Aslında FETÖ, CHP'nin içine çok daha geçmiş tarihlerde kaçmıştı. 17-25 Aralık'tan sonra 2014 yılında yargıdaki yapılanmaya karşı getirdiğimiz bütün kanun tasarılarına karşı çıkmışlardı. Mecliste fiilen ve resmen bunu yapmışlardı." dedi.

"Kılıçdaroğlu'nun 'kontrollü darbe', bunun öncesinde '170-180 milletvekilinde ByLock, yok şu var bu var' demesi aslında, o hain darbe girişimini, o şehitlerimizi, gazilerimizi ve milletimizin istiklalinin, istikbalimizin ne kadar riske girdiğini unutturmaya çalıştırmak gayretidir." diyen Kaynak, "Kılıçdaroğlu'nun bu beyanıyla, Almanya İstihbarat Teşkilatı BND'nin ve İngiliz Parlamentosu İstihbarat Komisyonu'nun söylemleri birbirinin aynısıdır." diye konuştu.

'Ben hiçbir zaman 'evet'leri riskli görmedim'
Başbakan Yardımcısı Kaynak, "Referandum neticesiyle ilgili tabii ki milletimizin oyuna bir saygımız olmakla beraber, ben hiçbir zaman 'evet'leri riskli görmedim. 'Evet'in hep 1-0 önde başladığını gördüm, mesele memleket meselesi olduğu için. Mesele parti meselesi değil. Bu paketi, anayasa değişikliğini tek başına AK Parti ortaya koymadığı için mesele bir memleket meselesi." dedi.

Yurt dışında kullanılan oylarla ilgili Veysi Kaynak, "Gurbetçilerimizin sandığa gidişi zannediyorum gümrük kapılarında kullanılanlarla yüzde 50 olacak. Çok iyi bir katılım." dedi.

'İçişleri Bakanlığımız tüm vakıflar hakkında bir çalışma yapıyor'
Kaynak, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflarla ilgili, "Şu anda İçişleri Bakanlığımız tüm vakıflar hakkında bir çalışma yapıyor. Biz de bir çalışma yapıyoruz. İstiyoruz ki vakıf faaliyetleri adı altında Türkiye'nin milli birliğini bozucu faaliyetler olmasın." diye konuştu.

Alman vakıflarına ilişkin Veysi Kaynak, "Hepsinin Diyarbakır'a odaklanması hepimize bir şeyler ifade ediyor. Hatay, Gaziantep ve Diyarbakır'ın tamamı faaliyet alanı içerisinde. Nüfusun bir buçuk misli mülteci barındıran Kilis'e bu kadar ilgi yok." ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 3 vakfın faaliyetlerine son verildiğini belirten Kaynak, şunları söyledi:

"O vakıfların faaliyetine son verilince beni Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve ABD Ankara Büyükelçisi ziyaret ettiler. Avrupa Birliği'nden ziyaretçilerim oldu, bu faaliyetlerin ne için engellendiğini öğrenmek ve bundan sonra çalışmalar için hangi şartlarda çalışmalara izin verileceğini öğrenmek maksadıyla."

TÜRKİYE'DE İZİNLE FAALİYET GÖSTEREN YABANCI VAKIFLAR

Amerikalı Youth Career Foundatıon (Gençlere Yardım Vakfı), Alman Fredrıch Naumann Vakfı, Amerikalı Ottoman Studies Foundation Vakfı, Hollandalı Stıchtıng Hoger Onderwıjs Nederland-Turkıje (Türkiye Yüksek Öğrenim Vakfı), Azeri Haydar Aliyev Vakfı ve Hollandalı Hollanda Ticaret Teşvik Merkezi Vakfı.

AA