Monaco - Beşiktaş: 1-2
Kasko sigortasında flaş gelişme
Baykal'ın doktorundan flaş açıklama ! İşte son durumu

YENİ KABİNE SONRASI BİNALİ YILDIRIM'DAN İLK GRUP TOPLANTISI

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında konuştu.

YENİ KABİNE SONRASI BİNALİ YILDIRIM'DAN İLK GRUP TOPLANTISI
A+ A-

Ahmet Davutoğlu'nun istifasının ardından AK Parti'de Genel Başkanlığa seçilen Binali Yıldırım bugün Cumhurbaşkanlığı'na çıkarak yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu. Erdoğan'dan onay aldıktan sonra kameralar karşısına geçen Binali Yıldırım 65. hükümetin yeni kabinesini yine Beştepe'de düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Bu açıklamanın ardından AK Parti'nin kendi Genel Başkanlığı'ndaki ilk grup toplantısına katılan Binali Yıldırım, TBMM çatısı altında ilk kez Genel Başkan olarak partililere seslendi.

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Binali Yıldırım, defalarca teşkilatın gençlerini uyardı.

İlk konuşmasında sesinin kısılması nedeniyle zorlanan Binali Yıldırım, konuşmasının sık sık sloganlarla kesilmesine tepki gösterdi. "Arkadaşlar bir durun da şu konuşmamı bitireyim sesim yine arızalandı. 10 dakika konuşayım sonra istediğiniz kadar bağırın" dedi

İşte AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın AK Parti Grup Toplantısı'ndaki konuşmasından satır başları:

Tüm mazlum coğrafyaların ortak iradesiyle gurur duyuyoruz. Biz Türkiye'nin bağımsızlığı için güvenliği için gece gündüz demeden sınır boylarında bekleyen kahraman güvenlik güçlerimizi, polislerimizi, korucularımızı da buradan muhabbetle selamlıyoruz.  bTürkiye'nin birlik beraberliği için hayatlarını veren şehitlerimizi rahmetle anıyoruz, gazilerimize şifalar diliyoruz.

Değerli yol arkadaşlarım bugün yeni hükümetimiz kuruldu, az önce açıklandı. Ülkemize milletimize hayırlı olsun. Yeni dönemde güzel hizmetleri insanımıza, milletimize yapmayı bizlere nasip eylesin. Sizler bizim her şeyimizsiniz. Eğer milletimiz mutluysa, milletimiz memnunsa biz ondan ancak ve ancak gurur duyarız. Sorumluluğumuz daha da artar. Daha da güzel hizmetleri yapmak için canla başla çalışırız. 

AK Parti temsil ettiği büyük emaneti, sorumluluğu bize veren Rabbim'e hamd ediyorum şükrediyorum. Partimizin ikinci genel başkanı değerli yol arkadaşım Sayın Ahmet Davutoğlu'nu bir kez daha bu vesile ile ülkemiz için milletimiz için yaptığı güzel hizmetlerden dolayı grubum adına, milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. 

Değerli yol arkadaşlarım, anlamlı mesajıyla kongremizi onurlandıran AK Parti'mizin kurucusu, genel başkanımız, liderimiz Türkiye'nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a buradan sevgilerimizi, saygılarımızı iletiyoruz. Sayın cumhurbaşkanım, buradan AK Parti grubu olarak bir kez daha diyoruz ki yolun, yolumuzdur. Davan, davamızdır. Sevdan, sevdamızdır. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, gelecekte de böyle olmaya devam edecektir.

15 yıl önce beraber çıktığımız bu yolda, millet yolunda liderliğinizle ülkemize çok güzel hizmetleri hep birlikte kazandırdık. AK Parti yeri geldi vesayet odaklarının tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Partimizi kapatmaya kalktıklarında karşılarında Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları vardı. Hükümetimize muhtıra verdiklerinde yine karşısında milli iradeden başka kimseyi tanımayan yine Recep Tayyip Erdoğan'dır. 

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım salonda tezahürat yapan partililerden ricada bulundu. Binali Yıldırım, "Sesim zaten yine arıza moduna geçti. Bu yüzden bana biraz müsade edin, ben anlatayım ondan sonra istediğiniz kadar kutlamakta serbestsiniz" dedi.

Türkiye, IMF'nin memurlarından talimat alacak konuma gelmişti. Bu bu milletin onuruna dokunan bir işti. Bugün IMF'yi göndermekle kalmadık, IMF'ye dedik ki, "ihtiyacınız varsa ihtiyacı olan ülkelere kredi açmaya hazırız."

Nereden nereye gelen bir Türkiye var. AK Parti bütün bunları yaparken bazıları da boş durmadı. Yeri geldi Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağı dönemde bir icat çıkardılar. Hukuk icadı. Bugüne kadar cumhuriyet tarihinde cumhurbaşkanının nasıl seçileceği belli. Defalarca uygulaması var. Bütün bunlar geriye bırakıldı yeni bir hukuki formül geliştirildi. Aslında bu milli iradenin gücünü arkasına alan AK Parti'nin millet iradesinin gereğini yapmayı önleyen bir girişimdi. Madem öyle işte böyle buyurun sandık dedik. AK Parti gerçek sahibine, sandığa gitti. Bizim sandıktan başka, milletten başka dayanağımız yok. Biz hatırlı, etkili çevrelere boyun eğen bir parti değiliz. Bu sefer cumhurbaşkanlığı seçimi bu şekilde kitlenince yine çözüm millet dedik ve millete gittik.

Değerli arkadaşlarım diyorlar ki Cumhurbaşkanı memleket meselelerine karışıyor. Eskisi gibi otursun, merasimlere gitsin, protokol işlerini yapsın, temsili olsun istiyorlar. Milletime soruyorum; 21,5 milyon vatandaşın oyunu alan bir cumhurbaşkanı ne yapacak? Millete karşı sorumluluğu var. Ben sorumsuzum diyemez. Siyasi sorumluluğu var. İşte Cumhurbaşkanımız da bu siyasi sorumluluğun gereğini yapıyor. Ülke için, barış için, kardeşlik için her türlü insiyatifi kullanıyor. Bundan sonra da kullanmaya devam edecek.

Milletim rahat olsun. Türkiye'yi bu terör belasından mutlaka kurtaracağız. Şimdi bana soruyorlar, bu operasyonlar ne zaman bitecek diye. Cevap çok kısa ve net: Kanlı terör örgütü sivillerimize karşı silahlı saldırıları tamamen sonlandırıncaya kadar devam edecek. İkincisi, kanlı terör örgütü güvenlik güçlerimize silahlı saldırılarını durduruncaya kadar devam edecek. Üçüncüsü, mutlak suretle vatandaşımızın can ve mal güvenliği sağlanıncaya kadar devam edecek. Silahların tamamen yok olup ortadan kaldırılması sağlanıncaya kadar devam edecek . Özellikle bölgede yaşayan vatandaşlarımıza sesleniyorum; PKK'nın sizin gibi bir derdi sorunu yok. O bölgedeki sorun, sizin sorununuz. Sizin sorununuz da PKK terör örgütüdür. Bu örgütü aramızdan çıkarmaya da yemin ettik.

Değerli dava arkadaşlarım, bugün 65. Hükümet kuruldu açıklandı. Az önce de ifade ettim hayırlı olsun. Mevlam güzel hizmetleri yapmayı nasip eylesin. Bugün yine bu grup toplantısından sonra sayın Başbakanımızı ziyaret edeceğim kendisiyle bayrak değişimini gerçekleştireceğiz. Bugün yoğun bir gündemimiz var. Saat 15:00'te Meclis'imiz açılacak. 65. Hükümetin programını Meclis genel kıurulunda okuyacağız ve böylelikle 65. Cumhuriyet Hükümeti'nin güven oyu sürecini başlatmış bulunacağız. Dün MKYK toplantımızı da gerçekleştirdik. Bugün de yakın çalışma arkadaşlarımıı belirledik. Onları da sizlere, kamuoyuna duyuracağız.

Türkiye'nin bir çok sorunu var. Bölgesel sorunlar var, Avrupa Birliği, Kıbrıs, Kafkaslar ve coğrafyamızda yaşanan karışıklıklar tabiatıyla Türkiye'nin bölgedeki konumunu ve önemini artırıyor. Bunun bilinciyle ne yapacağız? Yapacağımız çok basit. Dostlarımızın sayısını artıracağız, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız.

Suriye'de yaşanan  ve 4 yılı aşan bu anlamsız savaş yüzbinlerce din kardeşimizin hayatına mal oldu. Kimisi de canlarını kurtarmak için hayatını tehlikeye attı ve yollarda, denizlerde bebekten yaşlısına kadar bir çok insan hayatını kaybetti. Türkiye ne yaptı bu dönemde? Türkiye bağrını, kucağını ölümden kaçan masum çileli insanlara açtı. 3 milyon insanı bağrımıza bastık, kardeş bildik ekmeğimizi paylaştık. Ekmeğimizi paylaşırız, böleriz Türkiye'yi böldürtmeyiz. Yolları böleriz, milleti böldürtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin.

Biz yolları böldük, gönülleri birleştirdik. 

Değerli yol arkadaşlarım, milletvekillerimiz bir yandan bölücü terör örgütüyle amansız mücadelemiz devam ederken bir yandan devlet içinde devlet kurmaya heveslenen bu anlamda güvenlik güçlerimizi yargı mensuplarımızı, eğitim camiamızın, sivil toplum örgütlerin, cemaatlerin içine sızarak paralel bir yapılanma oluşturan paralel örgüte karşı da mücadelemiz kararlılıktan taviz vermeden devam edecek. Şunu herkes bilsin, kimse Türkiye Cumhuriyeti ile bilek güreşine tutuşamaz. Tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek millet vardır gerisi fasalyadır.

Değerli arkadaşlarım Türkiye, demokratik ve laik bir hukuk devletidir. Bu konuda da hiçbirimizin kafasında bir tereddüt yok. Ancak Cumhurbaşkanımızın halk tarafından seçilmesiyle birlikte vesayet anayasası artık fiili durumun ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Son 15 yıldır bütün partiler seçime giderken vaatlerinin en başında yeni anayasadır. Seçim bitiyor, biri sağa biri sola gidiyor. Birisi yukarı doğru, birisi aşağı doğru gidiyor, Kandil'e doğru gidiyor. Vaat vermek çocuk oyuncağı değildir. Millete vaat verilir. Siz 79 milyon ile sözleşme yapıyorsunuz bunun gereğini yapmazsanız işte her seçimde aşağı doğru gitmeye devam edersiniz. Ben burada bir şeyi açık olarak milletimle paylaşmak istiyorum. Artık Cumhurbaşkanımız fiili durumda seçimle iş başına geçmiş cumhurbaşkanımız, milletiyle ilişkisindeki fiili durumunu anayasaya uygun hale getirmek biz AK Parti grubunun en önemli işidir, boynunun borcudur. Bu sadece cumhurbaşkanımızın değil bu Türkiye Cumhuriyeti'nin gelecek meselesidir. 60-80 darbeleriyle oluşan bu anauyasa ile Türkiye yoluna, 2023 hedeflerine gidemez. Bu elbise bu bedene dar geliyor. Biz inşaallah başkanlık sistemi dahil yeni anayasayı gerçekleştirmek için çalışmaları başlatacağız. Diğer gruplara çağrım; Gelin Türkiye'nin beklentisi olan, sizlerin her seçimdeki vaadiniz olan yeni anayasayı birlikte yapalım Bu şerefe, bu onura siz de ortak olun. Eğer her zamanki gibi ipe un sererseniz, biz ne yapacağımızı biliyoruz. Gereğini de yapacağız.

Yeni dönemde diğer önemli konumuz da ekonomi. Ekonomi çok önemli. Ekonomi demek para demek değil, ekonomi demek üretmek demek. Alın terini akıl terine katmak demek, gençlerimize kadınlarımıza iş bulmak demek. Onun için yeni dönemde Türkiye'nin mali disiplininden asla taviz vermeden yatırımlarının artırılması için Türkiye'nin her bölgesine yatırım yapılması için üretimi, istihdamı tüm gücümüzle destekleyeceğiz. Adeta yatırımcısının önüne turkuaz halı sereceğiz çünkü üretmeyen, iş oluşturmayan, ürettiğini satamayan, ekmeğini büyütemez. Bunu yaparken elde edilen bütün katma değerler, bütün refah, vatandaşlarımızın bütün kesimleri arasında mümkün olduğunda adil dağıtımını sağlayacağız.

Birinci ve vazgeçilmez önceliğimiz üreterek gelişen bir ekonomi olacak. Bu konuları gerek bugün hükümet programımızda gerekse önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız. Bugün ülkemizde büyük bir zirve devam ediyor. Bütün dünya insanlığını dünya için, mazlum ve mağdur milletler için neler yaptığını neler yapmadığını İstanbul'da anlatıyor. Bunun ev sahipliğini de Türkiye yapıyor. Türkiye, 3 milyon insanı bağrına bastı Avrupa ülkeleri ne yaptı? Duvarları yükseltti. Duvarları yükseltmekle göçmenleri görmezden gelemezsin. Dünyanın üzerine düşen, dünyanın yönetiminde söz sahibi olan ülkelerin görevlerini yerine getirmemesinden kaynaklanıyor. Türkiye mazlumların ve mağdurların haklarını savunmaya devam edecek. Her türlü hayır işin arkasında olacağız.

Tekrar haftamız hayırlı olsun, hükümet çalışmalarımızın milletimize hayırlı olmasını diliyoruz, hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

İŞTE YENİ KABİNE

Kabine üyeleri, şu isimlerden oluşuyor:

Başbakan: Binali Yıldırım
Başbakan Yardımcısı: Nurettin Canikli
Başbakan Yardımcısı: Mehmet Şimşek
Başbakan Yardımcısı: Numan Kurtulmuş
Başbakan Yardımcısı: Yıldırım Tuğrul Türkeş
Başbakan Yardımcısı: Veysi Kaynak

Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Betül Sayan Kaya
Avrupa Birliği Bakanı: Ömer Çelik
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Süleyman Soylu
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Mehmet Özhaseki
Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekci
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak
Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik
Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkci
İçişleri Bakanı: Efkan Ala
Kalkınma Bakanı: Lütfi Elvan
Kültür ve Turizm Bakanı: Nabi Avcı
Maliye Bakanı: Naci Ağbal
Milli Eğitim Bakanı: İsmet Yılmaz
Milli Savunma Bakanı: Fikri Işık
Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu
Sağlık Bakanı: Recep Akdağ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Ahmet Arslan

GİDENLER

Yalçın Akdoğan (Başbakan Yardımcısıydı)

Sema Ramazanoğlu (Aile Bakanıydı)

Fatma Güldemet Sarı (Çevre ve Şehircilik Bakanıydı)

Volkan Bozkır (AB Bakanıydı)

Mehmet Müezzinoğlu (Sağlık Bakanıydı)

Mustafa Elitaş (Ekonomi Bakanıydı)

Cevdet Yılmaz (Kalkınma Bakanıydı)

Mahir Ünal (Kültür ve Turizm Bakanıydı)

GÖREVİ DEĞİŞENLER

Fikri Işık (Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanıydı Milli Savunma Bakanı oldu)

Lütfi Elvan (Başbakan Yardımcısıydı Kalkınma Bakanı oldu)

Nabi Avcı (Milli Eğitim Bakanıydı Kültür ve Turizm Bakanı oldu)

İsmet Yılmaz (Milli Savunma Bakanıydı, Milli Eğitim Bakanı oldu)

YENİ GELENLER

Veysi Kaynak

Faruk Özlü

Mehmet Özhaseki

Recep Akdağ

Ahmet Arslan

Fatma Betül Sayan Kaya

Ömer Çelik

Nihat Zeybekci

Nurettin Canikli