Prof. Ceyhan açıkladı! Koronavirüs salgınında bu hafta neden kritik?

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önümüzdeki 1-2 haftanın kritik olduğunu belirterek uyarıda bulundu.

Prof. Ceyhan açıkladı! Koronavirüs salgınında bu hafta neden kritik?
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 63'e, vaka sayısı ise 15 bin 679'a yükseldi. Test sayısının 10 binin üzerine çıkmasıyla vaka sayısı da artış gösterdi. Uzmanlar önümüzdeki 1-2 haftanın çok kritik olduğunu vurguluyor. Peki neden önemli? Bu sorunun cevabı Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan geldi.

Hürriyet'ten Musa Kesler'in haberine göre, Prof. Dr. Ceyhan şöyle konuştu:

"Bu virüsle mücadele uzun soluklu olacak. ‘Önümüzdeki bir-iki hafta kritik’ veya ‘Bu hafta çok önemli’ şeklindeki uyarılar virüse ömür biçmek anlamında algılanmasın. Vaka sayısı henüz kontrol edilebilir düzeyde. O yüzden bu aşamada hatta önümüzdeki birkaç günlük süreçte alınan tedbirlere, yapılan ikazlara halkımız titizlikle uyarsa, hem vakaların temaslarıyla birlikte tespiti hem de bu vakaların izole edilerek kontrol altına alınması kolaylaşır. Belirtilen, altı çizilen zaman dilimleri bu açıdan çok önemli. Vaka sayısı kontrol edilebilir düzeyde olduğu için bu zamanlar çok önemli ve kritik diyoruz. Artış hızını bu zamanlarda düşüremezsek daha sonra kontrol etmek çok daha zor olur. Testler arttıkça da vaka tespiti çoğalıyor ve hızlanıyor. Halkımızın bu sebeple mutlaka ve mutlaka sosyal teması en aza indirmesi gerekiyor."

Hürriyet

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News