Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan ''Cumhurbaşkanı olsanız ilk neyi değiştirirsiniz'' sorusuna yanıt

Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan ''Cumhurbaşkanı olsanız ilk neyi değiştirirsiniz'' sorusuna yanıt
Güncelleme:

Gazeteci Candaş Tolga Işık'a konuk olan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı "Siz Cumhurbaşkanı olsaydınız, ilk olarak neyi değiştirirdiniz" sorusuna verdiği yanıtla gündem oldu.

KAFA TV'nin YouTube kanalında gazeteci Candaş Tolga Işık'ın 'Cahille Sohbeti Kestim' programına konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

14 Mayıs'taki seçimler yaklaşırken, tarihçi İlber Ortaylı'ya da Cumhurbaşkanı olsa yarın ilk neyi değiştireceği soruldu. Ortaylı bu soruya "Hiçbir şeyi değiştiremezsin çünkü bu bir mekanizma değil, bu bir mühendislik değil" yanıtını verdi.

Nepotizmi (arkadaş veya akraba kayırma) önlemek gerektiğini ifade eden Ortaylı şunları söyledi:

"Hiçbir şeyi değiştiremezsin. Bu bir mekanizma değil ki şurayı değiştir, vidayı sık iş yürümeye başlasın. Bu bir mühendislik değil. Toplum bu kadar basit bir mühendisliği kaldıracak kadar basit bir mekanizma değil. Ama ilk etapta basit şeyler var. Birincisi nepotizmi önlemek, önleyebildiğin kadar. En çaresi, belirli vilayetlerin, bölgelerin hakimiyetini yok etmek. Bu şart. Ondan sonra imtihan sistemini tarafsızlaştırmak, bu çok daha zor. Bunu kaldırmadan liyakat sistemi yerleşemez."