Prof. Dr. Naci Görür'den Marmara Bölgesi için 7.2'lik uyarı

Prof. Dr. Naci Görür'den Marmara Bölgesi için 7.2'lik uyarı
Güncelleme:

İstanbul'da dün gece yarısı meydana gelen depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür'den net bir uyarı geldi! 'Küçük ama yeri bakımından önemli' diyen Görür, bölgede 7.2 şiddetinde deprem beklediklerini ifade etti.

Dün sabah 01:57 saatlerinde İstanbul'da bir deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi depremin merkez üssünün Büyükçekmece olduğunu açıkladı. Deprem; Avcılar ve Silivri ilçelerinde de hissedildi. Deprem uzmanı Naci Görür'den sarsıntı sonrası uyarı geldi.

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nde 7.2 şiddetinde deprem beklediklerini Kumburgaz fay kolu üzerindeki 3.1 şiddetinde gerçekleşen depremin küçük ama yeri bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nde gece saat 2 sularında gerçekleşen 3,1 büyüklüğündeki depremle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Depremin gerçekleştiği yerin önemine dikkat çeken Görür, "Arkadaşlar, dün gece Marmara Denizinde min. 7,2 deprem beklediğimiz Kumburgaz fay kolu üzerinde 3,1 deprem oldu. Küçük ama yeri bakımından önemli. Sevgiyle" ifadelerini kullandı.

Görür, daha önce yaptığı bir açıklamada, "İstanbul'da yaptığımız uyarı hala devam ediyor, uyardığımız deprem hala gelmedi. Marmara'da beklenen depremin 1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla 30 sene içerisinde olma olasılığını yüzde 64 olduğu bilimsel olarak açıklandı. 1999'dan bu yana 23 sene geçti, yüzde 64 olasılık 2029'a kadar olduğuna göre biz işin son evresine geldik. Yaptığımız çalışmalarda Marmara'nın altındaki Kuzey Anadolu'nun bir bölümü olan fay hattının kırıldığı takdirde minimum 7.2, maksimum 7.6 büyüklüğünde deprem üretir. Bu bayağı büyük bir deprem demektir. Bu deprem olduğu takdirde İstanbul'un Marmara kıyılarına yakın olan yerleri en az 9 şiddetinde, kıyılardan uzaklaştıkça da 8 şiddetinde depreme maruz kalır" demişti. (HABER MERKEZİ)

 

Prof. Dr. Naci Görür'den Marmara Bölgesi için 7.2'lik uyarı