Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdıracak çıkış

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdıracak çıkış
Güncelleme:

Türkiye'nin ünlü ekonomisti ve akademisyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz ve enflasyon ilişkisi için kullandığı "faiz enflasyonun sebebidir" çıkışına atıfta bulunarak, "O teori çöktü" dedi.

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş yine AK Parti iktidarının ekonomi yönetim tarzına yönelik çıkışıyla gündeme geldi.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş AKP'nin hükümetine yönelik hem eleştiri ve hem çağrıda bulundu. İktidar temsilcilerinin ‘faiz enflasyonun sebebidir’ teorisinin iflas ettiğini vurgulayan Özgür Demirtaş, Merkez Bankası’nın faizleri de kasti olarak düşürdüğünü savundu.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ SAVUNMASI! FAİZİ DÜŞÜRMEK...

Ekonomist Özgür Demirtaş, sosyal medya platformu Twitter hesabından faizlerin düşürülmesiyle gerçek piyasa faizlerinin, dolar kuru ve enflasyonu patlattığını söyledi.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Türkiye’nin CDS priminin bu denli korkunç seviyeye ulaşmasına da dikkat çekerek, “Hükümetin acilen CDS rakamlarına bakması şart” çağrısında bulundu.

'FAİZ ARTIRIMI TEK BAŞINA BİR ÇÖZÜM DEĞİL'

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya takipçisinin, ‘faizi artırsalar tekrar eskiye dönebilir miyiz’ sorusuna ise, “Faiz arttırımı tek başına bir çözüm değil. Sadece dış kanamayı durdurup zaman kazandırır. Acilen 10 yıldır esamesi okunmayan yapısal reformlara girişilmeli” şeklinde cevap verdi.

Özgür Demirtaş, paylaşımının devamında ise şunları yazdı:  

“Benim sadece Faiz Artırımını çözüm olarak önerdiğimi söylüyor bazıları. Yalan ve algı operasyonu. Tam aksine yüz kez yazdım faiz artırımı tek başına çözüm değil. Bir çok yapısal reform şart diye. 101. Kez yazıp perçinlemiş olayım…”