Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

"Kadın Güreşçilerimiz Avrupa'daki Kamplarda Öz Güven Kazandı"

- Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Aydın, kadın sporcuların Avrupa'da katıldığı kamplarda rakipleriyle antrenman yaparak kendilerini geliştirme imkanı bulduğunu ve şampiyonalarda başarılar elde ettiğini ifade etti - Aydın: "Kadın güreşçilerimiz hem büyük

"Kadın Güreşçilerimiz Avrupa'daki Kamplarda Öz Güven Kazandı"
A+ A-


EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, kadın güreşçilerin Avrupa'da katıldığı kamplar sayesinde kendilerini geliştirme imkanı bulduğunu ve şampiyonalarda başarılar elde ettiğini söyledi.

Kadın Güreş Milli Takımı'nın antrenörleriyle Edirne'de yaptığı toplantının ardından AA muhabirinin sorularını cevaplandıran Aydın, güreşte kadınlarda yakalanan gelişime dikkati çekti.

Aydın, Türkiye'deki kadın güreşçilerin bazı dezavantajlarının bulunduğunu belirterek, "Bizim kendi örfümüz, adetimiz ve kültürümüz var. Başka ülkelerde kadın ile erkek sporcular birlikte antrenman yapıyor. Dolayısıyla çok rahat gelişiyorlar, güçleniyorlar, kondisyon ve teknik kazanıyorlar." dedi.

Geride kalan yıllarda bu ülkelerle mücadele etmekte sıkıntılar yaşadıklarını anlatan Aydın, şunları kaydetti:

"Geçen sene Azerbaycan'daki Avrupa Oyunları'nda ve daha sonra Las Vegas'taki Dünya Şampiyonası'nda sporcularımızın madalyaya çok yakın olduklarını gördük. Bu yıl ilk defa sporcularımızı, kadın güreşinde güçlü olan ülkelerin birlikte antrenman yaptığı iki kampa gönderdik. Güreşçilerimiz Avrupa'daki kamplarda öz güven kazandı. Sporcularımız hem büyüklerde hem de 23 yaş altında büyük bir gelişim gösterdi. Güreşçilerimizi Rio'ya en iyi şekilde hazırlayacağız. Rio'da da ülkemizi başarıyla temsil edeceğiz."

Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kadınlar 75 kiloda milli güreşçi Yasemin Adar'ın altın madalya kazandığını anımsatan Aydın, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda da aynı başarıyı devam ettirmek istediklerini vurguladı.

Kadın güreşçilerin çalışmalarını eksiksiz devam ettirdiğini anlatan Aydın,"İnşallah bu yıl kadın güreşinde olimpiyat şampiyonu çıkartmış oluruz. Dileğimiz, temennimiz, gayretimiz, çalışmamız bu yönde" diye konuştu.