"Tüik'in Konut Satış Rakamları Doğru Algılanmalı"

"Tüik'in Konut Satış Rakamları Doğru Algılanmalı"

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Özyurt:-"TÜİK'in konut satış rakamlarında ortaya çıkan fırsatları doğru algılamak gerekiyor"-" Verilere göre ikinci el satışları düştü. Vatandaşın birinci ele yönelmesi lokomotif sektör olan inşaat-imalat sektörü başta ol

İSTANBUL (AA) - Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, "TÜİK'in konut satış rakamlarında ortaya çıkan fırsatları doğru algılamak gerekiyor" ifadesini kullandı.

Özyurt,Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ocak 2016 dönemine ait konut satış istatistiklerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Ocak 2016 döneminde Türkiye'de 84 bin 556 konut satıldığını hatırlatan Özyurt, şunları kaydetti:

"Türkiye genelinde konut satışları bir miktar düşse de dezavantajların yanı sıra avantajların da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Rakamlarda ortaya çıkan fırsatları doğru algılamak lazım. TÜİK verilerine göre ikinci el satışları düştü. Vatandaşın birinci ele yönelmesi lokomotif sektör olan inşaat-imalat sektörü başta olmak üzere diğer tüm sektörleri canlandıracak ve ekonomiye de ciddi bir ivme kazandıracak. Bu durumu büyük bir avantaj olarak değerlendiriyoruz. Çünkü ikinci el alım satımların ekonomiye doğrudan bir katkısı bulunmuyor.

İkinci el satışlarda düşüş var. İkinci elde konut fiyatlarının artmasını, kredi faizlerinin yüksekliği gösteriyor. Kredili ipotekli satışlarda da bir azalma var ve bu da faizlerin yüksek olduğunu gösteriyor. İyi tarafı ise satışlarda yabancı payı rakamlara yansımış ve ibre yüzde 15'i işaret ediyor. Yabancıya yapılan konut satışı, ekonomiye yüzde 100 katma değer sağlıyor. Aynı oranda ilk el satışlarda da yükselmeye şahit oluyoruz. Bu iki durum toplam satıştaki düşüşün üzerindeki iyimser hali gözler önüne seriyor."


-"Sektör yoluna güçlü firmalarla devam edecek"


Özyurt, faizlerin artması ve konut fiyatlarının yükselmesiyle ikinci el satışların ancak banka kredisi ile yapılabilir hale geldiğini dile getirdi. Konut ihtiyacı olanların, bu nedenle ilk el veya inşaattan alıma yönlendiğini belirten Özyurt, şu ifadeleri kullandı:

"Bu durum da inşaat sektörünü ve takip eden sektörleri hareketlendirdi. Burada, kendi bünyesinde vadelendirme yapabilen, faizleri sıfır ya da çok düşük oranda tutan büyük inşaat firmaları ön plana çıkacak. Finans yapısı küçük ölçekli firmalar, finansman gerektiren bu uygulamayı yapamayacakları için sektör yoluna güçlü firmalar ile devam edecek.

Bu noktada yabancı satışlar için de aynı çıkarımlara varmak mümkün. Adet olarak yabancı yatırımcıya daha fazla konut satan şirketler, bu yatırımcıya vade uygulayabilen firmalardır. Dolayısıyla vatandaşın konut alımında düşük faiz ya da sıfır faiz şirket bünyesinde uzun vade uygulamalarını tercih ediyor olması yatırımcıyı inşaattan konut alımına sevk ediyor. Bu durumun yabancı payı ile birlikte sektörü ve takip eden diğer sektörleri de canlandırmasını bekliyoruz. Biz bu durumu büyük bir avantaj olarak değerlendiriyoruz."