Rahip Brunson ve Yeni Zelanda saldırganı hakkında bomba iddia

Rahip Brunson ve Yeni Zelanda saldırganı hakkında bomba iddia
Güncelleme:

Yeni Zelanda'daki katliamcı ile Rahip Brunson'un bağlantısı olduğu iddia edildi.

Yeni Zelanda'daki cami katliamını gerçekleştiren Brenton Tarrant'ın Rahip Brunson ile bağlantısı olduğu ileri sürüldü.

Yeni Zelanda'daki cami katliamını gerçekleştiren Brenton Tarrant’ın 2016 yılında 43 gün boyunca Türkiye’de bulunduğu ortaya çıkmıştı. 

Katliamı gerçekleştirdiği silahında ve yayımladığı manifestoda Türklere tehditler bulunan saldırgan Tarrant’ın 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihleri arasında olmak üzere, toplam 43 gün Türkiye'de ne yaptığına dair bazı iddialar gündeme gelmeye başladı.

İZMİR’DE HACI OLDU

Türk istihbaratı, Tarrant’ın Türkiye’de kimlerle görüştüğü ve neler yaptığını araştırıyor. 

Odatv’de yer alan habere göre; Brenton Tarrant’ın İzmir’de Hıristiyanlar için kutsal olan bölgeye gelerek hacı olduğu iddia ediliyor.

İzmir’de Hıristiyan radikal sağcı yapılarla da görüşen Tarrant’ın, kentte yaptıkları mercek altına alındığı ileri sürülüyor. 

BRUNSON’LA GÖRÜŞTÜ MÜ

Tarrant’ın, 25 yıldır Türkiye’de görev yapan ve 2016 Aralık ayında tutuklanan Rahip Andrew Brunson’la görüşüp görüşmediği de incelenen konular arasında. Brunson İzmir Alsancak’taki Diriliş Kilisesi’nde görev yapıyordu.

Brunson, eşiyle birlikte 23 yıl boyunca Türkiye’de yaşamıştı. Ekim 2016'da sınır dışı edilmek üzere gözaltına alınmış ve Aralık 2016'da da FETÖ’ye üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştı. Yargılamanın sonunda tahliye edilen Brunson ülkesi ABD’ye dönmüştü.

Odatv