Galatasaray - Fenerbahçe: 0-0
İstifası istenen başkanlar hakkında AK Parti'den açıklama
Erdoğan: ''Bir gece ansızın vurabiliriz...''

Ruslar Alparslan Çelik'in peşinde

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Alparslan Çelik hakkındaki soruşturmayı yeniden açtı.

Ruslar Alparslan Çelik'in peşinde
A+ A-

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın geçen yıl Suriye’de sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının pilotunu öldürdüğü ileri sürülen Alparslan Çelik hakkındaki kapatılımış olan soruşturmayı yeniden açması, diplomatik çevrelerde projektörlerin birden bu dosyaya çevrilmesine yol açtı.

ATEŞ AÇMADAKİ ISRAR
İzmir’deki soruşturmayla ilgili bu gelişmenin Türk-Rus ilişkilerinin normalleşmesi için muhtelif arayışların sürdüğü bir döneme denk gelmesi dikkat çekti. İzmir’deki savcılık daha önce Rus Pilot Yarbay Oleg Peshkov’un ölümünden sorumlu tutulan Alparslan Çelik ile ilgili takipsizlik kararı vermişken, bu kez yeni delilleri gerekçe göstererek takipsizlik kararını kaldırdı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçlar, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca verilen kararda şöyle denildi:

“Soruşturma aşamasından sonra başsavcılığımıza ulaşan Rus açık mahalli basın kuruluşlarının ve olay tarihli açık istihbarat kaynaklarının, görsel ve yazılı basının incelenmesi sonucunda olayda hayatını kaybeden bir pilot daha olduğu ve anılan pilotları almaya gelen bir Rus kurtarma helikopterine de ateş açıldığının öğrenilmesi ve bu helikopterin de düştüğünün tespit edilmesi karşısında her ne kadar şüpheli Alparslan Çelik’in olayı yatıştırmak istediğini, fakat emrini dinlemediklerini belirtmiş ise de Rus pilotların yere inişlerinden bir süre sonra olay yerine varmaya çalışan kurtarma helikopterine ateş açılması ve istikrarlı şekilde bu atışların sürdürülmesi nedeniyle anılan kovuşturmaya yer olmadığına dair karara kaynak olan savunmanın yeniden soruşturulması gerektiği, iki pilotun yere süzülüşünden bir süre sonra gelen kurtarma helikopterine ateş açılmasındaki ısrar, adı geçen şüpheli Alparslan Çelik’in savunmasının yeniden değerlendirilmesi zaruretini doğurdu.”

CİDDİYETLE YÜRÜTÜLSÜN
Bu gelişmeden sonra yeni delillerin Rusya tarafından iletildiği yolunda iddialar ortaya atıldıysa da, Rus diplomatik kaynakları bu iddiaları yalanladılar. İzmir Cumhuriyet Savcılığı’nın takipsizlik kararını kaldırmasını Hürriyet’e değerlendiren bir Rus diplomat, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Soruşturmanın ciddiyetle yürütülmesini bekliyoruz. Son gelişmede bizim herhangi bir katkımız olmadı. Bir talepte bulunulmadı. Zaten basına yansıyan haberde pilotun adı yanlış yazılmış. Pilotumuzun adı Peshkov. Haberlerde başka bir isim var. Bu hafta Dışişleri Sözcüsü bu konuda bir açıklama yapacak.”

GÖRÜŞECEKLER Mİ
Yeni soruşturma Rusya’nın Türkiye’yi Soçi’de yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) toplantısına davet etmesinin hemen ertesinde yaşandı. Rus diplomatlar, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un talep gelmesi halinde Türk muadili Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğini belirtti. Çavuşoğlu’nun Soçi toplantısına katılması ve Lavrov’la görüşmenin gerçekleşmesi durumunda Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili özür ve tazminat konularının yanı sıra Alparslan Çelik hakkındaki soruşturmanın da gündeme gelmesi muhtemel görünüyor. Türkiye’den özür ve tazminat bekleyen Rusya, düşen uçaktan atlayan pilotun öldürülmesi konusunda Ankara’nın etkili bir soruşturma yapmadığını ileri sürerek kendi mahkemelerinde soruşturma başlatmıştı. Lavrov’un Türk muhatabını da davet ettiğini ama düne kadar sadece Ukrayna ve Türkiye’den katılım konusunda yanıt gelmediği öğrenildi. Bir Dışişleri yetkilisi dün Hürriyet’e “Sayın Bakan’ın Soçi’ye gidip gitmemesi konusundaki karar önümüzdeki günlerde netleşecek” diye konuştu.