Erdoğan'dan BM'de kritik mesajlar
FETÖ'nin HDP oyunu ! Neler yapmışlar neler...
Trump Türkiye'ye teşekkür etti dünya izledi

Rusya'nın yolladığı gemi çakıldı

Rusya'nın uzaya fırlattığı "insansız kargo gemisi" parçalanarak Sibirya'ya düştü.

Rusya'nın yolladığı gemi çakıldı
A+ A-

Rusya'nın, Baykonur Uzay Üssü'nden fırlattığı "insansız  kargo gemisi", parçalanarak Sibirya'ya düştü.

Rus uzay ajansı Roscosmos'tan yapılan açıklamada, Kazakistan'daki  üssünden fırlatılan Progress MS-04'ün, Sibirya'nın 190 kilometre üzerinde  bilinmeyen bir aksaklık nedeniyle parçalandığı belirtildi.

Açıklamada, kargo gemisinin parçalarının çoğunun atmosfere girmeden  önce alev aldığı ve bunların Tuva bölgesinde yerleşim olmayan bir araziye düştüğü  ifade edildi.

Ajanstan daha önce yapılan açıklamada, geminin yörüngesine girdiği  ancak fırlatma yapıldıktan 383 saniye sonra Progress MS-04'ten bilgi aktarımın  durduğu bildirilmişti.

Fırlatmayı sitesinden canlı yayınlayan Ulusal Havacılık ve Uzay  Dairesi (NASA) de Progress MS-04 gemisinin güneş panellerinin tamamıyla  açıldığını teyit edemediklerini açıklamıştı.

Kargo gemisi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) götürmek üzere 2,5  ton yakıt, su, yiyecek ve diğer ikmal maddelerini taşıyordu.

UUİ'de Amerikalı astronotlar Shane Kimbrough ve Peggy Whitson, Rus  kozmonotlar Sergey Ryzhikov, Andrey Borisenko ve Oleg Novitskiy ile Avrupa Uzay  Ajansından Thomas Pesquet bulunuyor.