Sağlık Bakanından ilaç zammı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ila zamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bundan böyle avro kurunun yüzde 60’ının baz alınacağını söyleyen Koca, “Uygulanma sonrası karşımıza yüzde 26.4 gibi bir güncellemeden bahsediyoruz” dedi.

Sağlık Bakanından ilaç zammı açıklaması
A+ A-

Koca, fiyatlamadaki takvimin belli olmasının fırsatçıların ortaya çıkmasına neden olduğunu da sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Her yıl tebliğ gereği şubat 15’e kadar güncellenmesi gereken ve 5 gün içinde uygulanması gereken bir düzenlemeden bahsediyoruz. Bu tebliğ gereği olan düzenlemede bir önceki yılın ortalama avro kuru üzerinden bir çarpanla güncelleme yapılıyordu. Yüzde 70’ti. Yeni dönemde sektör temsilcileri yerli ve global üreticlerle bir araya geldik. Bu süreçte en son dün bir araya geldik.

Bundan sonra çarpan yüzde 70 değil sonraki yıllar için yüzde 60 olarak uygulanmasına karar verdik. Yüzde 60 uygulanma sonrası karşımıza yüzde 26.4 gibi bir güncellemeden bahsediyoruz. Sektörle mutabık kalındı. Maliye ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlarımız bu süreçte çok yoğun katkıları oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Tebliğ bugün yayınlandı. Bugün karşılığı olan yüzde 26.4 gibi bir karşılığı oldu. 19’undan sonra geçerli olacak.

Bu süreçte özellikle bu güncelleme beklentisinde takvim belli olduğu için fırsata çevirmek isteyenler olmadı değil. Güçlü bir takip sistemimiz var. Herkesin güvendiği bir sistemden bahsediyoruz. Stoklama ve fırsata çevirme anlamında benzer sorunlar olduğunu biliyoruz. 900 denetim elemanımız son 3 haftada yoğun bir şekilde sahada oldu. Yer yer stok eğilimlerini de gördük. Cezai uygulamalar yapılmış oldu. Bu süreçte bu denetim elemanlarımızı sahada tutup vatandaşımızın ilaca erişimini engelleyen hiçbir unsura izin vermeyeceğiz.

Vatandaşlarımızı ilaçsız bırakmama konusunda kararlılığımızı iletmek istiyorum. 41 ilaçla ilgili tüketimi yoğun olan avro kurundan bağımsız olarak güncellemeyi yapmıştık. Bu sıkıntı ortadan kalkmıştı. Bu alanda sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum. Vatandaşlarımızın yaşadığı sorun olduğunda bizimle iletişime geçmelerini istiyorum.