Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs testi açıklaması

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tanısında yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kitlerini de uygulamaya başladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs testi açıklaması
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Sağlık Bakanlığı tüm dünyada etkili olan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Korona virüs salgınına karşı tedbirleri artırıyor.

Bakanlık virüsün yayılımını önlemek amacıyla Bilim Kurulunun önerisiyle test sayısını artırdı. Test yapılabilen laboratuvar sayısını genişleten Bakanlık şimdi de 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabilecek tanı kitlerini uygulamaya başladı.

Artık Yeni Koronavirüs tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak.

Yerli tanı ve hızlı tanı kitlerinde ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneği ile inceleme yapılıyor.

SAĞLIK BAKANI KOCA AÇIKLAMIŞTI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM’de, hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıklamasının ardın Bakanlık harekete geçti.

15 dakika sonuç alınabilen tanı kiti temin edilerek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için hızlı tanı kitinde, yerli tanı kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini belirtti.Coşkun, başta acil servisler olmak üzere kolay ve hızlı bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğini söyleyerek güvenirliğinin de yüksek olduğunuza dikkat çekti. Coşkun daha sonra hızlı tanı kitininin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak anlattı.

Türkiye'ye hızlı tanı kiti geliyor! Tarih belli olduTürkiye'ye hızlı tanı kiti geliyor! Tarih belli oldu

Koronavirüs testi nasıl yapılıyor? Profesör Kocagöz anlattıKoronavirüs testi nasıl yapılıyor? Profesör Kocagöz anlattı

 

İHA

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News