Şakkadanak ekonomist Necmettin Batırel'den dolar için yeni açıklama

Şakkadanak ekonomist Necmettin Batırel'den dolar için yeni açıklama

Yıllar önce katıldığı bir canlı yayında "şak diye satacaksın" yorumlarıyla hatırlanan Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel, artan dolar kuru sonrası sessizliğini bozdu.

Yıllar önce ekonomist Prof. Özgür Demirtaş ile çıktığı televizyon programında 'Merkez Bankası’nın yerinde olsam şak diye doları satarım' sözleriyle dikkatleri üzerine çeken Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel, bugünkü köşe yazısında artan enflasyon ve döviz kurlarını değerlendirdi.

''KATILA KATILA GÜLÜYORLAR''

Dolarda yeniden artış yaşanması sonrasında ne diyeceği merak edilen Necmettin Batırel, artan döviz kuru sonrası suçu yine muhalefette buldu. 

Batırel, ''Türkiye’de enflasyon yükseliyor diye bayram edenler var. Kurlar atağa kalktı diye zil takıp oynayanlar var. Yabancı yatırımcı hisse senedi satıp kaçıyor diye göbek atanlar var. Merkez Bankasının rezervleri eridi diye dans edenler var. Türkiye’nin risk primi tavana çıktı diye sevinç naraları atanlar var'' dedi.

''DOLAR SADECE TÜRK LİRASINA KARŞI DEĞER KAZANMIYOR''

Türk lirasında yaşanan değer kaybını gizleyemeyen Batırel, doların tüm diğer para birimleri karşısında da değer kazandığını belirterek, ''Enflasyon sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu. ABD’de 40 yılın, Avrupa’da 30 yılın zirvesinde. Orada medya battık öldük edebiyatı yapmıyor. Dolar sadece Türk lirasında değil tüm para birimleri karşısında son 20 yılın zirvesinde. Yabancı yatırımcı sadece Türkiye’den çıkmıyor, Avrupa ve ABD borsalarındaki hisselerinden de resesyon (ekonomide daralma) korkusuyla yangından kaçar gibi kaçıyor'' yorumunda bulundu.

''ENFLASYONUN BELİ KIRILACAK DEMİŞTİM''

Pazarda fiyatların gerilediğini savunan Necmettin Batırel, yazısını şöyle tamamladı:

Mayısta enflasyonun beli kırılacak demiştim. Pazardan ilk sonuçlar geldi, sebze ve meyve fiyatlarında düşüş başladı. Patlıcan 9, kabak 7, salatalık 6, domates 8 liraya geriledi... Bu daha başlangıç, asıl bomba ay sonunda patlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Terör örgütlerinin başını nasıl ezdiysek, fiyatlardaki yükselişin belini de aynı şekilde yine biz kıracağız” demişti. Kırılıyor. Hazine enflasyona endeksli tahvil çıkarıyor. Canavar can çekişiyor. Toprağı bol olsun!..

 

Necmettin Batırel'in Türkiye gazetesindeki yazısının tamamı için...