Shakira'dan Aylan Kurdi çağrısı

Shakira'dan Aylan Kurdi çağrısı

Dünya yıldızı Shakira, Bodrum'da sahile vuran Aylan Kurdi için çağrı yaptı.

Ünlü şarkıcı ve UNICEF elçisi Shakira, 2 yaşındaki Aylan'ın da yaşamını yitirdiği dünyayı sarsan Bodrum'daki facianın ardından liderlere çağrıda bulundu: Ülkelerin ve liderlerin biraraya gelerek, hayatlarını kaybeden Aylan Kurdi ve Galip Kurdi adına, soruna akılcı bir çözüm bulacaklarına inanıyorum. Kurdi kardeşleri her düşündüğünde aklıma John Lennon'ın 'Imagine' şarkısındaki 'Bütün insanların tüm dünyayı paylaştığını hayal et' dizeleri geliyor.

UNICEF iyi niyet elçisi ve ünlü şarkıcı Shakira, dünya liderlerinin, Ege Denizi'nde hayatını kaybeden ve cesedi kıyıya vuran Suriyeli Aylan Kurdi ve kardeşi Galip Kurdi adına, sığınmacı sorununa çözüm bulacaklarına inandığını belirterek, "Niye bütün dünyayı paylaşamıyoruz? Bizi ne alıkoyuyor?" diye sordu.

Shakira, UNICEF tarafından BM'de düzenlenen " çocuk gelişimi ve eğitimi" konulu toplantıya katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Shakira, Suriye 'deki savaştan kaçan sığınmacı çocukların durumunun hatırlatılması üzerine, 2 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi'nin Ege'de kıyıya vuran cesedinin çok trajik bir görüntü olduğunu söyledi. Bu fotoğrafın unutulmaması gerektiğini kaydeden Shakira, "Çocuklar savaşların bedelini ödememeli. Hepimizin çocuklara karşı sorumluluğu var. Ne liderler ne de sivil toplum olarak bizler bundan kaçabiliriz" dedi.

IMAGINE ŞARKISINI SURİYELİ ÇOCUKLAR İÇİN SÖYLEDİ

Sığınmacıların eve ihtiyacı olduğunu vurgulayan Shakira, "Gördüğüm kadarıyla ırkçılık önemli bir sorun. Her ülkenin kendi ekonomik sorunları olabilir ancak insan gereksinim ve haklarının, sınırlar, bayraklar, sayılar, ırkçılık ve bencilliğin üzerine çıkmasını umuyorum. Ülkelerin ve liderlerin bir araya gelerek hayatlarını kaybeden Aylan Kurdi ve Galip Kurdi adına soruna akılcı bir çözüm bulacaklarına inanıyorum" diye konuştu.

"Kurdi kardeşleri her düşündüğümde aklıma John Lennon'ın 'Imagine' şarkısındaki 'Imagine all the people
sharing all the world (Bütün insanların tüm dünyayı paylaştığını hayal et)' dizeleri geliyor" diyen Shakira, "Niye bütün dünyayı paylaşamıyoruz? Bizi ne alıkoyuyor?" diye sordu

Shakira daha sonra "Imagine" şarkısından belirttiği dizeleri tüm Suriyeli çocuklar için seslendirdi.