Sıfır Emisyonlu Toyota Mirai Avrupa’da Yaygınlaşmaya Devam Ediyor

İSTANBUL (AA) - Toyota’nın sıfır emisyonlu yakıt hücreli aracı Toyota Mirai, Japonya’nın ardından Avrupa pazarında da yaygınlaşmasını sürdürüyor.Şirketten...

Sıfır Emisyonlu Toyota Mirai Avrupa’da Yaygınlaşmaya Devam Ediyor
A+ A-

İSTANBUL (AA) - Toyota’nın sıfır emisyonlu yakıt hücreli aracı Toyota Mirai, Japonya’nın ardından Avrupa pazarında da yaygınlaşmasını sürdürüyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Toyota Mirai, Japonya’nın ardından yakın zamanda İsveç ve Norveç’te de satılmaya başlanacak.

Satışa sunulmaya başlamasıyla Norveç’te 5 hidrojen istasyonu kurulacak ve yerel tedarikçiler 2020’de buna 20 istasyon daha ekleyecek. Ayrıca, 2018-2029 Ulusal Taşımacılık Planı arasında hidrojen istasyonlarına öncelik verilmesi bekleniyor.

Toyota Mirai müşterileri de diğer elektrikli araç kullanıcıları gibi vergi, satın alımlarda teşvik, otobüs yollarını kullanım ve ücretsiz otoyol kullanımı avantajlarından yararlanacak.
Norveç gibi İsveç’te de satılmaya başlanacak Mirai için hidrojen istasyonları kuruldu. Ayrıca İsveç’te hidrojen yüzde 100 yenilenebilir enerji olarak üretilebiliyor. Toyota'nın, Mirai’nin İsveç pazarına girmesiyle hidrojen yatırımlarını hızlandırması bekleniyor.

Ayrıca, Toyota'nın bu pazarlara girmesiyle 2017’de yılda 3 bin, 2020’de de yılda 30 bin Mirai satmayı hedefliyor. Aracın kullanımı sırasında su buharından başka herhangi bir salınımı olmamasıyla Toyota, 2050’de, karbondioksit emisyonunu yüzde 90 düşürmeyi hedefliyor.

Mirai, Toyota’nın son 20 yıldan daha fazla süredir yakıt hücresi teknolojisi araştırma ve geliştirme çalıştırmaları ile üretildi. Hidrojeni elektrik üretmek için kullanan Mirai bu sayede sıfır emisyonla çalışıyor. Bununla birlikte 500 kilometre civarındaki menzili ve 3 dakika civarında yakıt dolumu zamanlamasıyla kullanıcısına dezavantaj da getirmiyor.

Tüm bu avantajlarıyla Toyota Mirai, geleceğin otomobili olmak için tüm özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.